UNDER 8's.              
    Longman Blues Longman Reds  Gurney League League Cup Consolation Cup                      
2000-01 Winners Colchester Villa Lexden Saints N/A Colchester Villa Blues                        
  Runners Up Great Bradfords Colchester Villa N/A                          
2001-02 Winners Lexden Saints  AFC Cornard N/A Clacton Utd Blues Lexden Saints                      
  Runners Up Brooklands / Tempest Lexden Saints N/A AFC Cornard Reed Hall Sentinels                      
2002-03 Winners Lexden Saints N/A N/A Stanway Rovers Colchester Athletic                      
  Runners Up Stanway Rovers N/A N/A Lexden Saints AFC Cornard                      
2003-04 Winners Tempest Lawford Juniors Halstead Town Tempest Great Bradfords Blues                      
  Runners Up Stanway Villa Great Bradfords Feering Falcons Feering Falcons Lawford Juniors Blues                      
2004-05 Winners Colchester Athletic Halstead Town Stanway Villa Colchester Athletic Blues N/A                      
  Runners Up Halstead Town Clacton United Boxford Rovers Long Melford N/A Con Cup Blues 1A Con Cup Reds 1B Con Cup Blues 2A Con Cup Reds 2B              
2005-06 Winners Stanway Rovers Stanway Rovers Great Bradfords N/A N/A Stanway Rovers Blues Stanway Rovers Reds Stanway Villa Blues Long Melford Reds              
  Runners Up Clacton United Colchester Villa Lawford Juniors N/A N/A Clacton United Blues Colchester Villa Reds AFC Cornard Blues Brightlingsea Regents              
2006-07 Winners Cornard Dynamos Cornard Dynamos Lexden Saints N/A N/A N/A N/A N/A N/A              
  Runners Up Stanway Rovers Stanway Rovers Holland Fc N/A N/A N/A N/A N/A N/A              
2007-08 Winners Stanway Rovers Stanway Rovers Lexden Saints N/A N/A N/A N/A N/A N/A              
  Runners Up Holland FC Long Melford Lawford Juniors N/A N/A N/A N/A N/A N/A              
From Season 2008-09 The FA decided that there would be no competitive Football below Under 9's              
UNDER 9's              
    Andrews Blues League  Andrews Reds League  Weller Blues League  Weller Reds League  Page Singles League Oaks Singles League League Cup Jack Broadbent Trophy Consolation Cup              
1997-98 Winners     Bocking Social   N/A   Brooklands   Brooklands Blues              
  Runners Up         N/A                      
1998-99 Winners Lexden Saints Lexden Saints Brooklands Sudbury Dynamos N/A Harwich & Parkeston Lexden Saints                  
  Runners Up Reed Hall Sentinels Tempest   Sudbury Wanderers N/A Royal London                    
1999-2000 Winners Lexden Saints Lexden Saints   Stanway Villa N/A N/A Harwich Hawks   Frinton & Walton Youth              
  Runners Up Stanway Villa Long Melford   Weeley Athletic N/A N/A Lexden Saints                  
2000-01 Winners Tempest Brooklands   Great Bradfords N/A Clacton Town Clacton Town                  
  Runners Up Royal London Frinton & Walton   AFC Cornard N/A Witham Nomads                    
2001-02 Winners Lexden Saints Colchester Villa     N/A Little Oakley Lexden Saints Blues Halstead Town Reds                
  Runners Up Colchester Villa Lexden Saints     N/A Boxford Rovers Colchester Villa Blues Lawford Juniors                
2002-03 Winners Lexden Saints Lexden Saints N/A N/a Clacton Town Feering Falcons Feering Falcons Marks Tey                
  Runners Up Tempest Tempest N/A N/A Brooklands Reed Hall Sentinals   Regents Park Blues                
2003-04 Winners Lexden Saints Colchester Athletic N/A N/A Stanway Rovers Bures United St Edmunds N/A N/A              
  Runners Up Frinton & Walton Tempest N/A N/A St Edmunds AFC Cornard Dynamos AFC Cornard Dynamos N/A N/A              
2004-05 Winners   Great Bradfords N/A N/A Stanway Rovers N/A Stanway Villa Blues N/A N/A              
  Runners Up   Stanway Villa N/A N/A Long Melford N/A Ferring Falcons Blues Con Cup Blue Group Con Cup Red Group              
2005-06 Winners AFC Cornard Dynamos Halstead Town Wivenhoe Youth Elmden Rovers Stanway Villa N/A Colchester Athletic Blues Long Melford Blues Frinton & Walton Reds              
  Runners Up Halstead Town Stanway Rovers Clacton United Brooklands Boys Feering Falcons N/A Halstead Town Blues Elmden Rovers Blues AFC Cornard Reds              
2006-07 Winners Holland FC Colchester Villa Stanway Rovers Stanway Rovers AFC Sudbury N/A Brooklands Boys N/A N/A              
  Runners Up Colchester Villa Brightlingsea Regent Cornard Dynamos Long Melford Lexden Saints N/A Colchester Athletic N/A N/A              
    Andrews Blues League  Andrews Reds League  Weller West Weller East Singles League       End of Season Trophy              
2007-08 Winners Cornard Dynamos Cornard Dynamos Bures United Lexden Saints N/A N/A   N/A Lexden Saints              
  Runners Up Stanway Rovers Wivenhoe Youth Bergholt Heath Oyster Youth N/A N/A   N/A Marks Tey              
    Andrews Blues League  Andrews Reds League  Weller Blues League  Weller Reds League  West Singles League East Singles League League Cup                  
2008-09 Winners Stanway Rovers Stanway Rovers Holland FC lawford Juniors Great Bradfords Lexden Saints Cornard Dynamos N/A N/A              
  Runners Up Cornard Dynamos Cornard Dynamos FC Clacton   Holland Fc Feering Falcons Rowhedge Juniors FC Clacton N/A N/A              
    Andrews West Blues  Andrews West Reds   Andrews East Blues  Andrews East Reds   West Singles League East Singles League League Cup Singles League                
2009-10 Winners Feering Falcons Colchester Villa Wivenhoe Town Colchester Athletic N/A N/A Stanway Rovers Blues Stanway Villa Yellows N/A              
  Runners Up Colchester Villa Stanway Villa Little Oakley Great Bentley N/A N/A Clacton United Lexden Saints  N/A              
    Andrews Blues  Andrews Reds   Andrews East Blues  Andrews East Reds   West Singles League East Singles League League Cup Singles League Open Cup              
2010-11 Winners Holland FC Holland FC N/A N/A Oyster Youth Ramsey Vipers Stanway Villa Blues N/A N/A              
  Runners Up Cornard Dynamos Frinton & Walton N/A N/A Colchester Villa Clacton United Brightlingsea Regents Blues N/A N/A              
2011-12 Winners Cornard Dynamos Stanway Rovers Stanway Villa Holland Fc Colchester Athletic Rowhedge Juniors Stanway Villa Blues N/A N/A              
  Runners Up Stanway Rovers Stanway Villa Whites Holland Fc Tempest Clare Town Lions FC Clacton Frinton & Walton Blues N/A N/A              
2012-13 Winners  FC Clacton  Stanway Villa N/A N/A N/A N/A Stanway Rovers Blues Notley Youth Bures United              
  Runners Up Stanway Rovers Stanway Rovers N/A N/A N/A N/A FC Clacton Blues Bures United FC Clacton Blues              
        UNDER 10's                          
    Weller Blues Weller Reds Andrews Blues  Andrews Reds  Newman League Goldsmith League League Cup Green Un Cup East Anglia Cup              
1973-74 Winners Colchester Athletic         N/A                    
  Runners Up           N/A                    
1974-75 Winners Colchester Athletic         N/A                    
  Runners Up           N/A                    
1975-76 Winners           N/A Hazelton Hawks                  
  Runners Up Colchester Athletic         N/A Colchester Athletic                  
1976-77 Winners           N/A Colchester Athletic                  
  Runners Up           N/A                    
1977-78 Winners           N/A Langham Lions                  
  Runners Up           N/A                    
1978-79 Winners           N/A Ardliegh Arrows                  
  Runners Up           N/A                    
1979-80 Winners           N/A Severalls Athletic   Severalls Athletic              
  Runners Up           N/A                    
1980-81 Winners Riverside Wanderers         N/A Lawford Juniors                  
  Runners Up           N/A                    
1981-82 Winners Colchester Athletic         N/A Colchester Athletic                  
  Runners Up           N/A                    
1982-83 Winners           N/A Lawford Juniors                  
  Runners Up           N/A                    
1983-84 Winners Colchester Athletic         N/A Colchester Athletic                  
  Runners Up           N/A                    
1984-85 Winners           N/A Tiptree Minors                  
  Runners Up           N/A                    
1985-86 Winners           N/A Colchester Athletic                  
  Runners Up           N/A                    
1986-87 Winners           N/A Feering Falcons   Colchester Athletic              
  Runners Up           N/A                    
1987-88 Winners           N/A Colchester Athletic                  
  Runners Up           N/A                    
1988-89 Winners Colchester Athletic         N/A Colchester Athletic                  
  Runners Up           N/A                    
1989-90 Winners           N/A                    
  Runners Up           N/A                    
1990-91 Winners           N/A                    
  Runners Up           N/A                    
1991-92 Winners           N/A Stanway Villa                  
  Runners Up           N/A                    
1992-93 Winners           N/A Clacton United   Clacton United              
  Runners Up           N/A                    
1993-94 Winners           N/A Tempest   Tempest              
  Runners Up           N/A                    
1994-95 Winners           N/A Clacton United                  
  Runners Up           N/A                    
1995-96 Winners           N/A Harwich & Parkeston                  
  Runners Up           N/A                    
1996-97 Winners           N/A Clacton United                  
  Runners Up           N/A                    
1997-98 Winners           N/A Bocking                  
  Runners Up           N/A                    
1998-99 Winners Harwich & Parkeston Brooklands Boys   Sudbury Dynamos G S Y FC ????? N/A Gt Bradfords Reds                  
  Runners Up   Colchester Villa Sudbury Dynamos     N/A                    
1999-2000 Winners Clacton United Reed Hall Sentinels Lexden Saints Lexden Saints   N/A Lexden Saints Reds                  
  Runners Up   Frinton & Walton Tempest Clacton Town   N/A Clacton Town Blues                  
2000-01 Winners Lexden Saints Lexden Saints Wivenhoe Youth Royal London   N/A Lexden Saints Reds                  
  Runners Up Weeley Athletic Little Oakley Frinton & Walton     N/A Wivenhoe Youth Blues                  
2001-02 Winners Boadicea Dynamos Boxford Rovers   Tempest Clacton Town N/A Gt Bradfords Blues Lawford Juniors                
  Runners Up Stanway Villa Oyster Youth Great Bradfords Royal London   N/A Witham Nomads Blues Witham Nomads Reds                
2002-03 Winners Lexden Saints Yellows Lexden Saints Greens Colchester Villa Lexden Saints Boxford Rovers N/A Lexden Saints Blues Oyster Youth Blues                
  Runners Up Little Oakley Reed Hall Sentinels Lexden Saints Colchester Villa Feering Falcons N/A Halstead Town Blues Wivenhoe Youth Reds                
2003-04 Winners Little Oakley Clacton United Lexden Saints Tempest Boxford Rovers St Johns Lexden Saints Blues Oyster Youth Reds N/A              
  Runners Up Clacton United Stanway Villa Colchester Athletic Lexden Saints Maldon Town Regents Park Brooklands Boys Blues Frinton & Walton Yellows N/A              
2004-05 Winners Clacton Town Halstead Town Lexden Saints Little Oakley Stanway Rovers Stanway Villa Yellows AFC Cornard Blues N/A N/A              
  Runners Up Coltown Rovers Regents Park Frinton & Walton Lexden Saints Great Bradfords Boadicea Dynamos Frinton & Walton Blues N/A N/A              
2005-06 Winners Long Melford Brightlingsea Regents Halstead Town Feering Falcons Colchester Villa Earls Colne Halstead Town Blues N/A N/A              
  Runners Up Clacton Town Long Melford Lexden Saints lawford Juniors Little Oakley Boxford Rovers Tempest Blues N/A N/A End of Season Trophy            
2006-07 Winners Stanway Rovers Halstead Town Elmden Rovers Elmden Rovers Stanway Villa N/A Halstead Town Blues N/A N/A Stanway Rovers Yellows            
  Runners Up Halstead Town Stanway Rovers Lawford Juniors Frinton & Walton Harwich & Parkeston N/A Cornard Dynamos Blues End of Season Blues End of Season Reds Boadicea Dynamos            
2007-08 Winners Stanway Rovers Halstead Town Colchester Villa Holland Fc Oyster Youth Harwich & Parkeston   Stanway Rovers Holland Fc N/A            
  Runners Up Halstead Town Stanway Villa Holland Fc Colchester Villa St Edmunds Stanway Rovers Yellows   Brooklands Brooklands    N/A            
2008-09 Winners Little Oakley Holland FC   Cornard Dynamos Cornard Dynamos Bergholt Heath Team Player Youth Long Melford N/A N/A N/A            
  Runners Up Wivenhoe Youth Little Oakley Bures United Lexden Saints Great Bradfords Elmden Rovers Little Oakley N/A N/A N/A            
2009-10 Winners Stanway Rovers Stanway Rovers FC Clacton Elmden Rovers Lexden Saints Rowhedge Juniors Stanway Rovers Blues N/A N/A              
  Runners Up Cornard Dynamos Cornard Dynamos Frinton & Walton Holland Fc Great Bradfords Little Oakley Cornard Dynamos Blues N/A N/A              
    Andrews Blues League  Andrews Reds League  Weller Blues League  Weller Reds League  West League East League League Cup End of Season Blues End of Season Reds            
2010-11 Winners   Stanway Rovers Stanway Villa Yellows Stanway Villa Whites Oyster Youth Layer Colts Little Oakley Blues                
  Runners Up   Stanway Villa Colchester Villa Colchester Villa Clare Town Lions Wivenhoe Town Clacton United                
2011-12 Winners Stanway Villa Holland FC N/A N/A Oyster Youth Great Bentley Stanway Villa Blues                
  Runners Up Holland FC Stanway Rovers N/A N/A Feering Falcons Harwich & Parkeston Colchester Athletic Blues Open Cup                
2012-13 Winners  Stanway Villa Holland FC Stanway Villa Yellows Halstead Town Clare Town Lions FC Clacton Stanway Villa Blues Tempest Blues                
  Runners Up Frinton & Walton Wivenhoe Youth Stanway Villa Stanway Villa Whites Colchester Athletic St Edmunds Frinton & Walton Blues Stanway Villa Blues                
2013-14 Winners  Stanway Villa Blues Stanway Rovers Reds N/A N/A Bures United St Edmunds Stanway Villa Blues Stanway Villa Blues                
  Runners Up Lexden Saints Blues Stanway Villa Reds N/A N/A Feering Falcons Elmden Rovers Elmden Rovers Lexden Saints                
        UNDER 11's                          
    A League B League C League D League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup Dave Weller Cup              
1971-72 Winners Colchester Athletic                              
  Runners Up                                
1972-73 Winners Colchester Athletic                              
  Runners Up                                
1973-74 Winners Colchester Athletic                              
  Runners Up                                
1974-75 Winners                                
  Runners Up                                
1975-76 Winners Donyland Swifts                              
  Runners Up                                
1976-77 Winners Hazelton Hawks           Colchester Athletic                  
  Runners Up                                
1977-78 Winners Riverside Wanderers       Colchester Athletic                      
  Runners Up                                
1978-79 Winners Langham Lions                              
  Runners Up                                
1979-80 Winners Ardliegh Arrows                              
  Runners Up                                
1980-81 Winners Colchester Athletic                              
  Runners Up                                
1981-82 Winners Riverside Wanderers                              
  Runners Up                                
1982-83 Winners Colchester Athletic       Colchester Athletic                      
  Runners Up             Colchester Athletic                  
1983-84 Winners Lawford Juniors                              
  Runners Up                                
1984-85 Winners Witham Nomads           Colchester Athletic                  
  Runners Up                                
1985-86 Winners Tiptree Minors                              
  Runners Up                                
1986-87 Winners Stanway Villa                              
  Runners Up                                
1987-88 Winners Elmden Rovers Valley Green     Colchester Athletic     Colchester Athletic                
  Runners Up Valley Green                              
1988-89 Winners Wivenhoe Youth Feering Falcons                            
  Runners Up Colchester Athletic                              
1989-90 Winners Valley Green Eight Ash Green                            
  Runners Up Colchester Athletic                              
1990-91 Winners Clacton United Stanway Villa                            
  Runners Up Broomfield                              
1991-92 Winners Stanway Rovers Witham Nomads     Stanway Rovers                      
  Runners Up Wivenhoe Youth                              
1992-93 Winners Stanway Villa Brooklands Boys     Clacton United                      
  Runners Up Clacton United                              
1993-94 Winners Clacton United Stow Falcons Clacton Town   Broomfield   Clacton United   Harwich & Parkeston              
  Runners Up St Johns   Stanway Rovers                          
1994-95 Winners Tempest Stow Falcons St Edmunds   Tempest St Edmunds     Royal London / Feering              
  Runners Up Gt Bradfords   Clacton Town                          
1995-96 Winners St Johns Halstead Town Great Bradfords    St Johns       Tolleshunt Knight Eagles              
  Runners Up Broomfield   Elmden Rovers                          
1996-97 Winners Harwich & Parkeston Boxford Rovers Bocking Harwich Hawks Harwich & Parkeston Valley Green     Earls Colne Boys              
  Runners Up Clacton United   Royal London St Micheals United                        
1997-98 Winners St Johns Halstead Town Iceni Wanderers N/A Bocking Social       Royal London              
  Runners Up Colchester Villa Colts   Harwich Hawks N/A                        
1998-99 Winners Broomfield Colchester Villa Gt Bradfords Mapelstead United Broomfield       Areeva Colts              
  Runners Up Galleywood   Acton Crown Coastal Rangers                        
1999-2000 Winners Sudbury Dynamos Great Bradfords  Elmden Rovers Clacton United AFC Sudbury Dynamos Witham Nomads   Stowmarket Youth Tempest Tigers              
  Runners Up Long Melford Brooklands Boys Royal London Reed Hall                        
2000-01 Winners Lexden Saints Long Melford St Oysth Cobras Stanway Rovers Lexden Saints     Euro Dagenham Royal London              
  Runners Up Reed Hall Colchester Villa Halstead Town Stanway Villa                        
2001-02 Winners Royal London Long Melford N/A N/A Little Oakley N/A   Colchester Villa Coastal Rangers              
  Runners Up Lexden Saints Clacton Town N/A N/A Frinton & Walton N/A   Heybridge Boys Hedingham Hawks              
2002-03 Winners Clacton Town Colchester Villa Blues Harwich & P Blues N/A Colchester Villa Blues Halstead Town    Clacton Town Lawford Juniors Reds              
  Runners Up Long Melford Cornard Dynamos Witham Nomads N/A Clacton Town Harwich & P Reds   Frinton & Walton Hedingham Hawks              
2003-04 Winners Lexden Saints Blues Clacton Town Blades Stanway Villa N/A Lexden Saints Blues N/A N/A Little Oakley Clacton Town Raiders              
  Runners Up Boxford Rovers Maldon Saints Gt Bradfords Clarets N/A Colchester Villa N/A N/A Colchester Athletic Witham Nomads              
2004-05 Winners Maldon Town Brooklands Boys Clacton Town Blues N/A Clacton Town Blues N/A N/A Lexden Saints Blues Oyster Youth              
  Runners Up Lexden Saints Blues Ferring Falcons Boadicea Dynamos N/A Little Oakley Blues N/A N/A St Johns (Ipswich) Long Melford Colts              
2005-06 Winners Lexden Saints Blues AFC Cornard Dynamos Clacton United Pumas N/A Brooklands Boys N/A N/A Broxbourne Rangers Halstead Town Reds              
  Runners Up Brooklands Boys Heybridge Youth St Edmunds Reds N/A Lexden Saints N/A N/A Ransomes Sports Clacton Town Reds              
2006-07 Winners Lexden Saints Blues Stanway Villa Tempest Colchester Athletic Blues Coggeshall Town N/A N/A Coggeshall Town Hedingham Hawks              
  Runners Up Halstead Town Blues Lawford Juniors Blues Bergholt Heath Great Bradfords Lawford Juniors Blues N/A N/A Broxbourne Rangers AFC Sudbury              
2007-08 Winners Stanway Rovers Blues Holland FC Blues Clacton United Blues Lexden Saints Holland FC N/A N/A Ransomes Sports Bures United              
  Runners Up Stanway Villa Long Melford Colchester Villa Blues Boxford Rovers Lexden Saints N/A N/A Holland FC Blues Clacton United Reds              
2008-09 Winners Stanway Rovers Blues Colchester Athletic Brooklands Lexden Saints Blues Holland FC Blues N/A N/A Mark Hall Youth Cressing Sports              
  Runners Up Colchester Villa Stanway Rovers Reds Cornard Dynamos Great Bentley Brooklands  N/A N/A Halstead Town Blues Lawford Juniors Reds              
2009-10 Winners Lexden Saints Heybridge Youth Great Bentley Stanway Villa Frinton & Walton N/A N/A Lexden Saints FC Clacton Reds              
  Runners Up Cornard Dynamos Blues Frinton & Walton Stanway Rovers Halstead Town Blues Cornard Dynamos Blues N/A N/A Heybridge Youth Brightlingsea Regents              
2010-11 Winners Stanway Rovers Stanway Villa Blues Boxford Rovers Colchester Athletic Blues Stanway Rovers N/A N/A Lexden Saints Colchester Villa Reds Cornard Dynamos               
  Runners Up Lexden Saints Holland FC Blues Reed Hall Sentinels AFC Sudbury Holland FC Blues N/A N/A Mark Hall Youth Colchester Athletic Reds N/A            
2011-12 Winners Stanway Villa Yellows Holland FC Blues Wivenhoe Youth N/A Stanway Villa Yellows N/A N/A Stanway Villa Yellows N/A Long Melford              
  Runners Up Stanway Rovers Little Oakley FC Claction N/A FC Clactom N/A N/A  FC Clacton N/A N/A            
2012-13 Winners Stanway Villa Blues Colchester Athletic Blues Bures United Elmden Rovers Blues Stanway Villa Blues N/A N/A Stanway Villa Blues Tempest Reed Hall Sentinels            
  Runners Up Stanway Rovers Blues Dovercourt Vipers Blues Lawford Junior Halstead Town Reds Colchester Athletic Blues N/A N/A Stanway Rovers Blues Little Oakley Reds N/A            
2013-14 Winners Braintree Town Holland Fc Blues Feering Falcons Blues Frinton & Walton Braintree Town N/A N/A Braintree Town N/A Colchester Villa Reds            
  Runners Up Stanway Villa Blues Wivenhoe Youth Blues Lexden Saints Blues Great Bentley Stanway Villa Blues N/A N/A Maldon Saints N/A N/A            
    A League B League C League D League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup Dave Weller Cup Sportsmanship Award            
        UNDER 12's                          
    A League B League C League D League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup Suffolk & Essex Open Cup Presidents Cup Essex County Cup          
1971-72 Winners                   N/A N/A 70-71 Colchester Athletic were NE Essex league Runners Up.        
  Runners Up                   N/A N/A          
1972-73 Winners Colchester Athletic                 N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1973-74 Winners Colchester Athletic                 N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1974-75 Winners Colchester Athletic                 N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1975-76 Winners                 N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1976-77 Winners                   N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1977-78 Winners         Colchester Athletic         N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1978-79 Winners Colchester Athletic           Colchester Athletic     N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1979-80 Winners Colchester Athletic                 N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1980-81 Winners             Severalls Athletic     N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1981-82 Winners Colchester Athletic                 N/A N/A          
  Runners Up             Severalls Athletic     N/A N/A          
1982-83 Winners                   N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1983-84 Winners   Colchester Athletic     Colchester Athletic   Colchester Athletic     N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1984-85 Winners   Dedham Juniors           Lawford Juniors Colchester Athletic N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1985-86 Winners   N/A           Colchester Athletic   N/A N/A          
  Runners Up   N/A               N/A N/A          
1986-87 Winners   Lawford Juniors           Great Bradfords   N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1987-88 Winners   Wivenhoe Youth           Stanway Villa   N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1988-89 Winners   Great Bradfords            Feering Falcons   N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1989-90 Winners Colchester Athletic Reed Hall     Colchester Athletic     Stow Falcons   N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1990-91 Winners Colchester Athletic Three Rivers United           Colchester Athletic   N/A N/A          
  Runners Up                   N/A N/A          
1991-92 Winners Colchester Villa Halstead Town           Wivenhoe Youth   N/A N/A          
  Runners Up Wivenhoe Youth                 N/A N/A          
1992-93 Winners Stanway Rovers Colchester Villa     Stanway Rovers     Birch Grove   N/A N/A          
  Runners Up Wivenhoe Youth                 N/A N/A          
1993-94 Winners Stanway Villa Witham Nomads Halstead Town   Stanway Villa     Heybridge Boys   N/A N/A          
  Runners Up Broomfield   Reed Hall Sentinels             N/A N/A          
1994-95 Winners Clacton United Lexden Saints Harwich & Parkeston   Clacton United     Grange Youth   N/A N/A          
  Runners Up Marconi   Foxash Youth             N/A N/A          
1995-96 Winners Tempest Reed Hall Lexden Saints   Tempest St Edmunds   Tempest FC   N/A N/A          
  Runners Up Brooklands Boys   Glemsford             N/A N/A          
1996-97 Winners St Johns Reed Hall Sudbury Dynamos Witham Nomads St Johns Youth N/A St Johns Youth St Johns Youth   N/A N/A          
  Runners Up Lexden Saints   Heybridge Boys St Micheals United   N/A       N/A N/A          
1997-98 Winners St Johns Halstead Town Harwich Hawks Elmden Rovers Maldon Saints N/A Maldon Saints Lexden Saints   N/A N/A          
  Runners Up Lexden Saints   Frinton & Walton Regents Park   N/A       N/A N/A          
1998-99 Winners Colchester Villa Sudbury Wanderers Stanway Villa N/A St Johns Youth N/A   Colchester Villa   N/A N/A          
  Runners Up St Johns Stanway Villa Leavenheath Eagles N/A   N/A       N/A N/A          
1999-2000 Winners Tempest Lexden Saints Bocking Social Coastal Rangers Broomfield Halstead Town  Stanway Villa ? Broomfield   N/A N/A          
  Runners Up Broomfield   Lawford Juniors Boadicea Dynamos           N/A N/A          
2000-01 Winners Brooklands Boys Footwork Sovereign Heybridge Boys Witham Nomads AFC Sudbury Dynamos N/A   Stowmarket   N/A N/A          
  Runners Up Great Bradfords Reds Tempest Frinton & Walton St Edmunds   N/A       N/A N/A          
2001-02 Winners Lexden Saints Maldon Saints Heybridge Boys Clacton Utd Kestrals Lexden Saints Colchester Villa   Reed Hall Sentinels   N/A N/A          
  Runners Up Reed Hall St Oysth Cobras Stanway Rovers St Oysth Vipers Colchester Villa     Lexden Saints   N/A N/A          
2002-03 Winners Colchester Villa Colts Valley Green Alton Park Villa N/A Stanway Villa N/A   Stanway Villa   N/A N/A          
  Runners Up Stanway Villa Wivenhoe Youth Maldon Town N/A Colchester Villa Colts N/A   Tempest   N/A N/A          
2003-04 Winners Clacton Town Blues Frinton & Walton Royal London N/A Clacton Town Blues N/A N/A AFC Cornard Dynamos   N/A N/A          
  Runners Up Colchester Villa Colts Lexden Saints Wivenhoe Wasps N/A Heybridge Boys N/A N/A Billericay Youth   N/A N/A          
2004-05 Winners Lexden Saints Blues Frinton & Walton Clacton Town Whites N/A Lexden Saints Blues N/A N/A Lexden Saints Blues N/A Regents Park Reds N/A          
  Runners Up Boxford Rovers Gt Bradfords Yellows Lawford Juniors N/A Colchester Villa N/A N/A Writtle Minors N/A Great Bradfords Reds N/A          
2005-06 Winners Lexden Saints Blues Clacton Town Blues St Edmunds N/A Maldon Town N/A N/A St Johns (Ipswich) N/A Hedingham Hawks N/A          
  Runners Up Maldon Town AFC Cornard Dynamos Halstead Town N/A Little Oakley Blues N/A N/A Lexden Saints N/A Long Melford   N/A          
2006-07 Winners Lexden Saints Boxford Rovers Colchester Athletic Oyster Youth Cornard Dynamos Blues N/A N/A Heybridge Youth N/A Halstead Town Reds N/A          
  Runners Up Heybridge Youth New Latchingdon Panthers Lawford Juniors Cornard Dynamos Reds Little Oakley N/A N/A St Edmunds Blues N/A Clacton United Jaguars N/A          
2007-08 Winners Lexden Saints Blues Tempest St Edmunds Colchester Athletic Reds Colchester Villa N/A N/A Maldon Town N/A Alresford Colne Rangers N/A          
  Runners Up Coggeshall Town Heybridge Youth Colchester Athletic Blues Bures United Coggeshall Town N/A N/A Tempest N/A Cornard Dynamos Reds N/A          
2008-09 Winners Stanway Rovers Colchester Athletic Blues Holland FC Reds Brightlingsea Regent Stanway Rovers Blues N/A N/A Wivenhoe Youth Blues N/A Tempest N/A          
  Runners Up   Wivenhoe Youth Blues Lexden Saints Halstead Town Yellows Holland FC Blues N/A N/A Lawford Juniors Blues N/A Colchester Villa Reds N/A          
2009-10 Winners Stanway Rovers Blues Stanway Villa Lexden Saints Blues Great Bradfords Stanway Rovers Blues N/A N/A Stanway Rovers Blues N/A AFC Sudbury Reds / Lawford Juniors Reds          
  Runners Up Halstead Town Blues Brooklands Brightlingsea Regent Wivenhoe Youth Harwich & Parkeston N/A N/A Halstead Town Blues N/A N/A N/A          
2010-11 Winners Lexden Saints Silver End Clacton Community Feering Falcons Lexden Saints N/A N/A Lexden Saints N/A Halstead Town Reds N/A AFC Sudbury        
  Runners Up Cornard Dynamos Blues Long Melford Halstead Toen Blues Marks Tey Frinton & Walton N/A N/A Mark Hall Youth N/A Wivenhoe Youth Reds N/A N/A        
2011-12 Winners Cornard Dynamos Blues Heybridge Swifts AFC Sudbury Tempest Stanway Rovers N/A N/A Heybridge Swifts N/A N/A N/A Oyster Youth        
  Runners Up  Stanway Rovers Frinton & Walton Colchester Athletic Blues Long Melford Heybridge Swifts N/A N/A Lexden Saints N/A N/A N/A N/A        
2012-13 Winners Stanway Villa Yellows Tiptree Jobserve Colchester Athletic Reds N/A Holland FC Blues N/A N/A Holland FC Blues N/A Holland Fc Reds N/A Colchester Villa Blues        
  Runners Up Little Oakley FC Clacton  Boadicea Dynamos N/A Stanway Villa Yellows N/A N/A Stanway Villa Yellows N/A Holland Fc yellows N/A N/A        
2013-14 Winners Stanway Villa Blues Bures United Little Oakley Blues N/A Stanway Villa Blues N/A N/A Stanway Villa Blues N/A N/A N/A Bures United        
  Runners Up Colchester Athletic Blues Colchester Villa Elmden Rovers Blues N/A Clacton United N/A N/A Clacton United N/A N/A N/A N/A        
    A League B League C League D League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup Suffolk & Essex Open Cup Presidents Cup Essex County Cup Sportsmanship Award        
        UNDER 13's                          
    A League B League C League D League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup Suffolk & Essex Open Cup N/A            
1971-72 Winners                   N/A 71-72 Colchester Athletic won the West Suffolk League          
  Runners Up                   N/A            
1972-73 Winners                   N/A            
  Runners Up Colchester Athletic                 N/A            
1973-74 Winners Colchester Athletic                 N/A            
  Runners Up                   N/A            
1974-75 Winners Colchester Athletic                 N/A            
  Runners Up                   N/A            
1975-76 Winners Colchester Athletic       Colchester Athletic         N/A            
  Runners Up                   N/A            
1976-77 Winners                   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1977-78 Winners                   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1978-79 Winners Colchester Athletic                 N/A            
  Runners Up                   N/A            
1979-80 Winners             Riverside Wanderers     N/A            
  Runners Up             Colchester Athletic     N/A            
1980-81 Winners             Colchester Athletic     N/A            
  Runners Up                   N/A            
1981-82 Winners             Stanway Villa     N/A            
  Runners Up                   N/A            
1982-83 Winners                   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1983-84 Winners                   N/A            
  Runners Up         Coggeshall Town Youth         N/A            
1984-85 Winners                   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1985-86 Winners               Stanway Villa   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1986-87 Winners         Stanway Villa   Witham Nomads Valley Green   N/A            
  Runners Up Colchester Athletic                 N/A            
1987-88 Winners               Lawford Juniors   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1988-89 Winners               Feering Falcons   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1989-90 Winners               Clacton United   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1990-91 Winners Colchester Athletic           Colchester Athletic Stow Falcons   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1991-92 Winners               Valley Green   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1992-93 Winners               Wivenhoe Youth   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1993-94 Winners         Stanway Rovers     Broomfield   N/A            
  Runners Up             Stanway Rovers     N/A            
1994-95 Winners Heybridge Boys   Acton Crown   Broomfield     Heybridge   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1995-96 Winners Valley Green   Reed Hall Sentinels   Achilles     Bishops Stortford   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1996-97 Winners Tempest   Feering Falcons   Tempest Coastal Rangers   Tempest   N/A            
  Runners Up                   N/A            
1997-98 Winners Lexden Saints   Long Melford Wivenhoe Youth Halstead Town Sporting 77   St Johns Youth   N/A            
  Runners Up       Royal London           N/A            
1998-99 Winners St Johns   Tiptree Minors Priory Rangers Valley Green N/A   Sudbury Dynamos   N/A            
  Runners Up       Brantham Athletic   N/A       N/A            
1999-2000 Winners Royal London Harwich Hawks Brooklands Boys Feering Falcons AFC Sudbury Royal London   Warley Stars   N/A            
  Runners Up Maldon Town   Braintree Town           N/A            
2000-01 Winners Lexden Saints Stanway Rovers Coastal Rangers Jobserve Lexden Saints N/A   Broomfield   N/A            
  Runners Up Broomfield   Clacton Kestrals Regent Park Rangers   N/A       N/A            
2001-02 Winners Chelmsford City Heybridge Boys Tempest Tigers Brooklands Falcons Chelmsford City Tempest Tigers   Stowmarket A   N/A            
  Runners Up Gt Bradfords Reds Bocking   Stanway Villa Bergholt Heath       Euro Dagenham   N/A            
2002-03 Winners Colchester Athletic Foxash Youth Tempest Halstead Town Colchester Athletic N/A   Colchester Athletic   N/A            
  Runners Up Colchester Villa Stanway Rovers Clacton Kestrals Oyster Youth Reed Hall Sentinels N/A   Reed Hall Sentinels   N/A            
2003-04 Winners Lexden Saints Alton Park Villa Sporting 77 N/A Lexden Saints N/A N/A Stanway Villa N/A Romford Borough            
  Runners Up Little Oakley Maldon Town Acton Youth N/A Little Oakley N/A N/A Stowmarket Town Youth N/A Lexden Saints            
2004-05 Winners Clacton Town Blues Wivenhoe Wasps Lawford Juniors Blues N/A Wivenhoe Hornets N/A N/A Clacton Town Blues N/A N/A            
  Runners Up Long Melford Harwich Hawks Brooklands Swifts N/A AFC Cornard Blues N/A N/A Long Melford N/A N/A            
2005-06 Winners Lexden Saints Blues Valley Green Boadicea Dynamos The Crusaders Valley Green The Crusaders N/A Colchester Athletic N/A N/A            
  Runners Up Colchester Athletic Clacton Town Reds Lexden Saints Reds Clacton Town Raiders Lexden Saints Blues Clacton Town Raiders N/A Valley Green N/A N/A            
2006-07 Winners Maldon Town Boadicea Dynamos Community United N/A Maldon Town N/A N/A Lexden Saints Blues N/A N/A            
  Runners Up Lexden Saints Blues Stanway Villa Lexden Saints Reds N/A Lexden Saints Blues End of Season Trophy N/A Boadicea Dynamos N/A N/A            
2007-08 Winners Lexden Saints   St Edmunds Blues Earls Colne Elmden Rovers Lexden Saints Brightlingsea Regent N/A St Edmunds  N/A N/A            
  Runners Up Cornard Dynamos Blues Clacton United Reds Wivenhoe Youth Bergholt Heath Frinton & Walton Tempest Reds N/A Brooklands N/A N/A            
2008-09 Winners Stanway Villa Halstead Town Team Player Youth N/A Maldon Town Pumas  N/A N/A Stanway Villa N/A N/A            
  Runners Up Lexden Saints Blues Stanway Rovers Great Bradfords N/A Coggeshall Town N/A N/A Dunmow Rhodes N/A N/A            
2009-10 Winners Holland Blues Rowhedge Juniors Brightlingsea Regent Lawford Juniors Reds Stanway Rovers Blues N/A N/A Stanway Rovers Blues N/A N/A            
  Runners Up Stanway Rovers Blues Frinton & Walton Blues Bures United Brooklands Broomfield Youth N/A N/A Dunmow Rhodes N/A N/A            
2010-11 Winners Cornard Dynamos Blues Clacton Community Clacton United Blues N/A Heybridge Swifts N/A N/A Cornard Dynamos Blues N/A N/A Reed Hall Sentinels          
  Runners Up Bergholt Heath Halstead Toen Blues Brightlingsea Regent N/A Wivenhoe Youth Blues N/A N/A Stanway Rovers EJA N/A N/A N/A          
2011-12 Winners Stanway Villa Hetbridge Swifts Wivenhoe Youth Cressing Sports Stanway Rovers N/A N/A Stanway Rovers N/A N/A Harwich & Parkeston          
  Runners Up Colchester Athletic Lexden Saitns Blues Long Melford Lexden Saints Reds Lexden Saints Blues N/A N/A Halstead Town Blues N/A N/A N/A          
2012-13 Winners Heybridge Swifts Feering Falcons Colchester Villa Blues N/A Heybridge Swifts Youth N/A N/A Lexden Saints N/A N/A Colchester Villa Bkues          
  Runners Up Lexden Saints Long Melford Wivenhoe Youth N/A Clacton Community Blues N/A N/A Heybridge Swifts Youth N/A N/A N/A          
2013-14 Winners |Holland Fc Blues Colchester Athletic Blues Heybridge Swifts Youth N/A Stanway Villa Yellows N/A N/A Stanway Villa Yellows N/A N/A Little Oakley          
  Runners Up Stanway Villa Yellows Wivenhoe Youth Blues Layer Colts N/A Colchester Villa Blues N/A N/A Wivenhoe Youth N/A N/A N/A          
    A League B League C League D League League Cup End of Season Trophy East Anglia Cup Colchester Open Cup Suffolk & Essex Open Cup Essex County Cup Sportsmanship Award          
        UNDER 14's                          
    A League B League C League D League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup Suffolk & Essex Open Cup Essex County Cup            
1971-72 Winners                                
  Runners Up                                
1972-73 Winners                                
  Runners Up                                
1973-74 Winners                                
  Runners Up                                
1974-75 Winners                                
  Runners Up                                
1975-76 Winners                                
  Runners Up                                
1976-77 Winners                                
  Runners Up                                
1977-78 Winners                                
  Runners Up                                
1978-79 Winners                                
  Runners Up                                
1979-80 Winners                                
  Runners Up                                
1980-81 Winners                                
  Runners Up                                
1981-82 Winners Colchester Athletic       Stanway Villa   Cornard Dynamos                  
  Runners Up                                
1982-83 Winners Stanway Villa                              
  Runners Up                                
1983-84 Winners                                
  Runners Up                                
1984-85 Winners Coggeshall Town Youth       Coggeshall Town Youth   Elmden Youth                  
  Runners Up             Cornard Dynamos                  
1985-86 Winners         Stanway Villa   Colchester Athletic                  
  Runners Up                                
1986-87 Winners         Valley Green                      
  Runners Up                                
1987-88 Winners         Stanway Villa                      
  Runners Up                                
1988-89 Winners         Great Bradfords                      
  Runners Up                                
1989-90 Winners Gt Bradfords / St Johns       Valley Green                      
  Runners Up                                
1990-91 Winners Brooklands Boys Stanway Villa     Feering Falcons                      
  Runners Up                                
1991-92 Winners Achilles Youth       Colchester Athletic   Colchester Athletic Colchester Athletic                
  Runners Up                              
1992-93 Winners Three Rivers United       Wivenhoe Youth     Colchester Athletic                
  Runners Up                                
1993-94 Winners Colchester Athletic   Harwich & Parkeston   Colchester Athletic     Colchester Athletic                
  Runners Up     Col Villa Cobras                          
1994-95 Winners Broomfield   Wormingford W   Wivenhoe Youth                      
  Runners Up Wivenhoe Youth   Elmden Rovers                          
1995-96 Winners Valley Green   Sporting 77   Broomfield                      
  Runners Up Heybridge Boys   Stanway Villa                          
1996-97 Winners St Edmunds   Feering Falcons   Clacton United                      
  Runners Up Chelmsford City   Clacton Town                          
1997-98 Winners Colchester Villa   Frinton & Walton   Chelmsford City Colts                      
  Runners Up Clacton United   Regents Park Rangers                          
1998-99 Winners St Johns   Frinton & Walton   Lexden Saints                      
  Runners Up Halstead Town   Braintree Town                          
1999-2000 Winners Colchester Villa   Heybridge Boys Brittany Rangers Chelmsford City Colts     Lexden Saints                
  Runners Up Chelmsford City Reed Hall Sentinels Great Bradfords Witham Nomads                        
2000-01 Winners     Lawford Juniors Hadleigh United St Johns     St Johns                
  Runners Up Colchester Villa Clacton United Braintree Town Long Melford                        
2001-02 Winners Chelmsford City Bocking Social Colchester Villa N/A Cornard Dynamos     Woodbridge Town                
  Runners Up Stanway Rovers Halstead Town Feering Falcons N/A Bocking Social     Col Villa Romans                
2002-03 Winners Chelmsford City Frinton & Walton Coastal Rangers N/A Chelmsford City     Witnesham Wasps                
  Runners Up Brooklands Swifts Braintree Town Brooklands Falcons N/A Brooklands Swifts     Great Bradfords                
2003-04 Winners Colchester Athletic Frinton & Walton Boadicea Dynamos Gt Bradfords Blues Frinton & Walton   N/A Woodham Athletic N/A N/A            
  Runners Up Foxash Social Clacton Town    St Oysth Vipers Brooklands Boys Colchester Athletic   N/A Clacton United N/A N/A            
2004-05 Winners Little Oakley Tempest  Great Bradfords N/A Tempest N/A N/A Tempest N/A N/A            
  Runners Up Stanway Villa Clacton Town Colchester Villa Romans N/A Valley Green N/A N/A Stow Town Youth N/A N/A            
2005-06 Winners Great Bradfords Blues Frinton & Walton Layer Colts N/A Colchester Villa Colts N/A N/A Great Bradfords Blues N/A N/A            
  Runners Up Long Melford Blues Great Bradfords Reds Oyster Youth N/A Heybridge Youth N/A N/A Witnesham Wasps N/A N/A            
2006-07 Winners Maldon Town Brooklands Boys Reed Hall Sentinels Community Reds Lexden Saints Blues N/A N/A Maldon Town N/A N/A            
  Runners Up Lexden Saints Blues Lexden Saints Reds Lawford Juniors Oyster Youth Maldon Town N/A N/A Lexden Saints Blues N/A Maldon Town            
2007-08 Winners Lexden Saints Blues Wivenhoe Youth Holland Fc N/A Lexden Saints Blues N/A N/A Woodbridge Town N/A N/A            
  Runners Up Little Oakley Blues Bergholt Heath Reed Hall Sentinals N/A Colchester Athletic Blues N/A N/A Meadow Youth N/A N/A            
2008-09 Winners St Edmunds Blues St Edmunds Reds Stanway Villa Reds Rowhedge Juniors Lexden Saints N/A N/A Lexden Saints   N/A N/A            
  Runners Up FC Clacton Blues Stanway Villa Blues Cornard Dynamos Reds FC Clacton Reds Tempest Blues N/A N/A St Edmunds Blues N/A N/A            
2009-10 Winners Stanway Villa Heybridge Youth Lexden Saints Clare Town Lions Stanway Villa N/A N/A Stanway Villa N/A N/A            
  Runners Up Coggeshall Town Boadivea Dynamos Stanway Rovers Reds AFC Sudbury Youth Tempest N/A N/A Heybridge Youth N/A N/A            
2010-11 Winners Colchester Athletic Blues Holland FC Reds Brooklands Little Oakley Broomfield Youth N/A N/A Chelmsford City N/A N/A Broomfield Youth          
  Runners Up Broomfield Youth Lawford Junior Blues Lawford Junior Reds Oyster Youth Holland FC Blues N/A N/A Cambridge City N/A N/A N/A          
2011-12 Winners Heybridge Youth Holland FC Reds Boadicea Dynamos N/A Stanway Villa N/A N/A Heybridge Swifts N/A N/A Lexden Saints          
  Runners Up Halstead Town Blues Wivenhoe Youth Little Oakley N/A Brooklands N/A N/A Stanway Villa N/A N/A N/A          
2012-13 Winners Cornard Dynamos Heybridge Swifts Youth Boadicea Dynamos N/A Bergholt Heath N/A N/A Bergholt Heath N/A N/A Elmden Rovers          
  Runners Up Wivenhoe Youth Notley Youth Lawford Juniors N/A Wivenhoe Youth Blues N/A N/A Bures United N/A N/A N/A          
2013-14 Winners Heybridge Swifts Youth Colchester Athletic Earls Colne N/A Heybridge Swifts Youth N/A N/A Heybridge Swifts Youth N/A N/A Stanway Rovers          
  Runners Up Lexden Saints Tempest FC Clacton N/A Lexden Saints N/A N/A Cornard Dynamos   N/A N/A N/A          
    A League B League C League D League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup Suffolk & Essex Open Cup Essex County Cup Sportsmanship Award          
        UNDER 15's                          
    A League B League C League D League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup Suffolk & Essex Open Cup Essex County Cup            
1971-72 Winners                                
  Runners Up                                
1972-73 Winners                                
  Runners Up                                
1973-74 Winners                                
  Runners Up                                
1974-75 Winners Colchester Athletic                              
  Runners Up                                
1975-76 Winners Colchester Athletic                              
  Runners Up                                
1976-77 Winners Colchester Athletic       Colchester Athletic   Colchester Athletic                  
  Runners Up                                
1977-78 Winners Cornard Dynamos                              
  Runners Up                                
1978-79 Winners Riverside Wanderers                              
  Runners Up                                
1979-80 Winners Hazelton Hawks                              
  Runners Up                                
1980-81 Winners Birch Colts           Lexden                  
  Runners Up                                
1981-82 Winners Colchester Athletic                              
  Runners Up                                
1982-83 Winners Stanway Villa           Langham Lions                  
  Runners Up             Colchester Athletic                  
1983-84 Winners Coggeshall Town                              
  Runners Up                                
1984-85 Winners Stanway Villa                              
  Runners Up                                
1985-86 Winners Valley Green       Coggeshall Town Youth     Woods West End                
  Runners Up Coggeshall Town Youth                              
1986-87 Winners Feering Falcons             Wivenhoe Youth                
  Runners Up                                
1987-88 Winners Valley Green             Valley Green                
  Runners Up                            
1988-89 Winners Feering Falcons             Feering Falcons   Brooklands Boys            
  Runners Up                                
1989-90 Winners Stanway Villa             St Johns Youth                
  Runners Up                                
1990-91 Winners Feering Falcons             Brooklands     90-91 Stanway Villa won the Suffolk Cup.          
  Runners Up                                
1991-92 Winners Achilles Youth       Achilles Youth   Achilles Youth Achilles Youth     91-92 Achilles Youth won the Suffolk Cup          
  Runners Up             Wormley                   
1992-93 Winners Valley Green             St Edmundsbury                
  Runners Up                                
1993-94 Winners Broomfield   St Edmundsbury         Marconi Athletic   Colchester Athletic            
  Runners Up                                
1994-95 Winners Broomfield Baddow Sudbury Town         Reed Hall                
  Runners Up Reed Hall Sentinels                 Pegasus Colts            
1995-96 Winners Feering Falcons Harwich & Parkeston St Edmunds     Colchester Villa   Clacton United                
  Runners Up Wivenhoe Youth                              
1996-97 Winners Broomfield Coggeshall Town Witham Nomads     N/A   Broomfield                
  Runners Up Heybridge Boys         N/A                    
1997-98 Winners Clacton United Frinton & Walton Sudbury Dynamos     N/A   Clacton United                
  Runners Up Brooklands Boys         N/A                    
1998-99 Winners Tempest Clacton Town Glemsford     Glemsford   Thurston                
  Runners Up Chelmsford City                              
1999-2000 Winners Clacton United Colchester Athletic Coggeshall Town           N/A              
  Runners Up Lexden Saints               N/A              
2000-01 Winners Clacton United Valley Green Brittany Rangers White Notley         N/A              
  Runners Up St Johns     Marks Tey         N/A              
2001-02 Winners St Johns St Edmunds Royal London N/A St Johns     Maldon Town N/A              
  Runners Up Stanway Rovers Lawford Juniors   N/A Stanway Rovers     St Johns N/A              
2002-03 Winners Heybridge Boys Braintree Town Stanway Rovers B N/A Ransomes Sports N/A   Ransomes Sports N/A              
  Runners Up Ransomes Sports Great Bradfords Clacton Town B N/A N/A N/A   Tempest N/A              
2003-04 Winners Heybridge Boys Footwork Sovereign Colchester Athletic N/A Heybridge Boys Wivenhoe Youth N/A Heybridge Boys N/A              
  Runners Up Brooklands Swifts Harwich Hawks Boadicea Dynamos N/A Woodbridge Town Bergholt Heath N/A Stowmarket Town Youth N/A              
2004-05 Winners Woodbridge Town Halstead Town Brooklands Boys N/A Colchester Athletic N/A N/A Woodbridge Town N/A N/A            
  Runners Up Colchester Athletic Clacton United Oyster Youth N/A Halstead Town N/A N/A Woodham Athletic N/A N/A            
2005-06 Winners Stanway Villa Valley Green Marks Tey N/A Colchester Villa N/A N/A Little Oakley N/A N/A            
  Runners Up Little Oakley Colchester Athletic Harwich & Parkeston N/A Little Oakley N/A N/A Colchester Villa Colts N/A N/A            
2006-07 Winners Cornard Dynamos Blues Witham Nomads Hedingham Hawks N/A Cornard Dynamos Blues N/A N/A Witnesham Wasps N/A N/A            
  Runners Up Frinton & Walton Boxford Rovers Coggeshall Town N/A Frinton & Walton N/A N/A Lexden Saints N/A N/A            
2007-08 Winners Colchester Athletic Boadicea Dynamos Oyster Youth N/A Colchester Athletic N/A N/A Lexden Saints N/A N/A            
  Runners Up Broomfield FC Clacton Reds FC Clacton Whites N/A Great Bradfords Blues N/A N/A Great Bradfords Blues N/A N/A            
2008-09 Winners Silver End Lawford Juniors FC Clacton N/A Lawford Juniors N/A N/A Lawford Juniors N/A N/A            
  Runners Up Maldon Town Tempest Colchester Villa N/A Maldon Town N/A N/A Brooklands N/A N/A            
2009-10 Winners Lexden Saints Frinton & Walton Wivenhoe Youth Colchester Athletic St Edmunds N/A N/A Lexden Saints N/A N/A            
  Runners Up FC Clacton Blues Boadicea Dynamos Rowhedge Juniors AFC Sudbury Blues Frinton & Walton N/A N/A FC Clacton Blues N/A N/A            
2010-11 Winners Heybridge Swifts Hurricanes Youth Layer Colts Clacton United Stanway Villa N/A N/A Tempest N/A N/A Halstead Town          
  Runners Up Tempest Colchester Athletic Blues Wivenhoe Youth Alresford Colne Rangers Reds Layer Colts N/A N/A Stanway Villa N/A N/A N/A          
2011-12 Winners Stanway Villa Lawford Juniors Layer Colts N/A Rayne Youth N/A N/A Chelmsford City N/A N/A Tempest          
  Runners Up Wivenhoe Youth Blues Halstead Town Iceni Wanderers N/A Stanway Villa N/A N/A Stanway Villa N/A N/A N/A          
2012-13 Winners Heybridge Swifts Braintree Town Harwich & Parkeston N/A Stanway Villa N/A N/A Brooklands Blues N/A N/A Wivenhoe Youth          
  Runners Up Stanway Villa Long Melford Great Bentley N/A Heybridge Swifts N/A N/A Heybridge Swifts N/A N/A N/A          
2013-14 Winners Notley Youth Long Melford Marks Tey Blues N/A Notley Youth N/A N/A Notley Youth N/A N/A Lawford Juniors          
  Runners Up Bures United Frinton & Walton Alresford Colne Rangers N/A Bergholt Heath N/A N/A Heybridge Swifts Youth N/A N/A            
    A League B League C League D League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup Suffolk & Essex Open Cup Essex County Cup Sportsmanship Award          
        UNDER 16's                          
    A League B League C League D League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup Suffolk & Essex Open Cup Essex County Cup            
1971-72 Winners                                
  Runners Up                                
1972-73 Winners                                
  Runners Up                                
1973-74 Winners                                
  Runners Up                                
1974-75 Winners                                
  Runners Up                                
1975-76 Winners                                
  Runners Up                                
1976-77 Winners                                
  Runners Up                                
1977-78 Winners Colchester Athletic (16.5)                              
  Runners Up                              
1978-79 Winners                                
  Runners Up                                
1979-80 Winners                                
  Runners Up             Colchester Eagles                  
1980-81 Winners               Riverside Wanderers            
  Runners Up             Riverside Wanderers                  
1981-82 Winners                                
  Runners Up                                
1982-83 Winners                                
  Runners Up                                
1983-84 Winners Colchester Athletic               Colchester Athletic              
  Runners Up             Colchester Athletic                  
1984-85 Winners                                
  Runners Up                                
1985-86 Winners                                
  Runners Up         Coggeshall Town Youth   Severalls Athletic                  
1986-87 Winners Colchester Athletic       Colchester Athletic                      
  Runners Up                                
1987-88 Winners Colchester Athletic       Colchester Athletic                      
  Runners Up               Colchester Athletic                
1988-89 Winners Brooklands Boys             Colchester Athletic                
  Runners Up Colchester Athletic                              
1989-90 Winners Stanway Villa       Brooklands Boys                      
  Runners Up                                
1990-91 Winners Ransomes Youth       Great Bradfords   Colchester Athletic                  
  Runners Up                   Colchester Athletic            
1991-92 Winners Colchester Athletic       Colchester Athletic     Colchester Athletic                
  Runners Up                                
1992-93 Winners Achilles Youth       Hadleigh United                      
  Runners Up                                
1993-94 Winners Stanway Villa       Wivenhoe Youth   Three Rivers United Stanway Villa                
  Runners Up                                
1994-95 Winners Colchester Athletic       Elmden Rovers                      
  Runners Up     Halstead Town             Wivenhoe Youth            
1995-96 Winners Broomfield / Reed Hall   Sporting 77   Reed Hall Sentinels                      
  Runners Up     Valley Green                          
1996-97 Winners Feering Falcons   N/A   Feering Falcons                      
  Runners Up     N/A                          
1997-98 Winners Broomfield   Halstead Town   Broomfield Reed Hall Sentinels                    
  Runners Up     Sporting 77                          
1998-99 Winners Frinton & Walton   Braintree Town   Broomfield         Clacton Town            
  Runners Up     Colchester Athletic                          
1999-2000 Winners Feering Falcons       Harwich & Parkeston                      
  Runners Up                                
2000-01 Winners Broomfield   Boxford Rovers   Clacton United                      
  Runners Up                                
2001-02 Winners Valley Green   Foxash   Great Bradfords     Brantham Athletic                
  Runners Up   Clacton Town Marks Tey   Brittany Rangers     Ransomes Sports                
2002-03 Winners Lexden Saints Long Melford N/A N/A Reed Hall Sentinels N/A   Ransomes Sports                
  Runners Up Clacton Town Royal London N/A N/A Lexden Saints N/A   Gorleston Rangers                
2003-04 Winners Brantree Town Clacton Town Reds Regents Park N/A Boadicea Dynamos   N/A Ransomes Sports N/A N/A            
  Runners Up Lexden Saints Silver End Clacton United N/A Lawford Juniors A   N/A Springfield A N/A N/A            
2004-05 Winners Great Bradfords Reds Valley Green Boxford Rovers N/A Hawich Hawks N/A N/A Whitton United N/A N/A            
  Runners Up Brooklands Swifts St Edmunds Harwich Eagles N/A Ferring Falcons N/A N/A Bocking Juniors N/A N/A            
2005-06 Winners Halstead Town Great Bradfords Reds Alresford Colne Rangers N/A St Johns Cobras N/A N/A Ransomes Sports N/A N/A            
  Runners Up Colchester Villa AFC Cornard Dynamos Tempest N/A Colchester Villa N/A N/A Colchester Villa N/A N/A            
2006-07 Winners Little Oakley Sporting 77 Colchester Villa Romans N/A Wivenhoe Youth N/A N/A Wivenhoe Youth N/A N/A            
  Runners Up Wivenhoe Youth Marks Tey Boadicea Dynamos N/A Little Oakley N/A N/A Valley Green N/A N/A            
2007-08 Winners Great Bradfords    Halstead Town FC Clacton N/A Cornard Dynamos Blues N/A N/A Boxford Rovers N/A N/A            
  Runners Up Cornard Dynamos Blues Brooklands Blues Lawford Juniors Reds N/A Great Bradfords N/A N/A Cornard Dynamos Blues N/A N/A            
2008-09 Winners Broomfield Coggeshall Town Brightlingsea Regent N/A Colchester Athletic N/A N/A Cornard United N/A N/A            
  Runners Up Brooklands Lawford Juniors Layer Colts N/A Brooklands N/A N/A Boadicea Dynamos N/A N/A            
2009-10 Winners Lawford Juniors Frinton & Walton St Edmunds N/A Little Oakley  N/A N/A Meadow Youth N/A N/A            
  Runners Up Wivenhoe Youth Cornard Dynamos Feering Falcons N/A Lawford Juniors N/A N/A Coggeshall Town N/A N/A            
2010-11 Winners West Bergholt Tempest Blues Cornard Dynamos Elmden Rovers West Bergholt N/A N/A Tempest N/A N/A Boadicea Dynamos          
  Runners Up Frinton & Walton Notley Youth Feering Falcons Harwich & Parkeston Frinton & Walton N/A N/A Stanway Villa N/A N/A N/A          
2011-12 Winners Tempest FC Clacton  AFC Sudbury N/A Tempest N/A N/A Stanway Rovers N/A N/A Broomfield Youth          
  Runners Up Notley Youth Layer Colts Broomfield Youth N/A Notley Youth N/A N/A Halstead Town Blues N/A N/A N/A          
2012-13 Winners Tempest Reds Layer Colts Boadicea Dynamos N/A Rayne Youth N/A N/A Stanway Villa  N/A N/A Tempest          
  Runners Up Stanway Villa Notley Youth Cornard Dynamos N/A Stanway Rovers Blues N/A N/A Lawford Juniors N/A N/A N/A          
2013-14 Winners Brookland Blues Elmden Rovers Braintree Town Reds N/A Brooklands Blues N/A N/A Braintree Town Reds N/A N/A Halstead Town Reds          
  Runners Up Stanway Villa Boadicea Dynamos Feering Falcons N/A Brightlingsea Regent N/A N/A Stanway Villa N/A N/A N/A          
    A League B League C League D League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup Suffolk & Essex Open Cup Essex County Cup Sportsmanship Award          
        UNDER 18's                          
    Ball League Lamb League Staff League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup Suffolk & Essex Open Cup Essex County Cup              
1971-72 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1972-73 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1973-74 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1974-75 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1975-76 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1976-77 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1977-78 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1978-79 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1979-80 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1980-81 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1981-82 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1982-83 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1983-84 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1984-85 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1985-86 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1986-87 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1987-88 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1988-89 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1990-91 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1991-92 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1992-93 Winners     N/A                          
  Runners Up     N/A                          
1993-94 Winners Colchester Villa   N/A                          
  Runners Up Lexden Saints   N/A                          
1994-95 Winners Reed Hall Sentinels   N/A Three Rivers                        
  Runners Up Harwich & Parkeston   N/A                          
1995-96 Winners Sudbury Town   N/A Alresford Eagles     Broomfield                  
  Runners Up Alresford Eagles   N/A                          
1996-97 Winners Frinton & Walton   N/A Coggeshall Town     Brooklands Boys                  
  Runners Up Branford United   N/A                          
1997-98 Winners Sporting 77   N/A Cornard Dynamos     Broomfield                  
  Runners Up Wivenhoe Youth   N/A                          
1998-99 Winners Tolleshunt Knights   N/A Tolleshunt Knights     Sporting 77                  
  Runners Up Colchester Villa   N/A                          
1999-2000 Winners Harwich & Parkeston Colchester Villa N/A Lawford Lads     Lawford Lads                  
  Runners Up Tiptree Minors Stanway Villa N/A                          
2000-01 Winners St Edmunds Lawford Lads N/A St Edmunds     Lawford Lads                  
  Runners Up Wimpole  Clacton Town N/A                          
2001-02 Winners Harwich & Parkeston Boxford Rovers N/A Royal London Colts Lawford Lads   Harwich & Parkeston                  
  Runners Up Lawford Lads Braintree Town N/A Harwich & Parkeston Jobserve   Coggeshall Town                  
2002-03 Winners Coggeshall Lawford Lads N/A Lawford Lads     Lawford Lads N/A N/A              
  Runners Up Royal London Reds Royal London Blues N/A SV Tollgate     Tiptree Minors N/A N/A              
2003-04 Winners Lawford Lads Harwich & Parkeston St Johns Great Bradfords Blues Jobserve N/A Lawford Lads N/A N/A              
  Runners Up Colchester Villa Stanway Villa Royal London Clacton Town Valley Green N/A Maldon Town N/A N/A              
2004-05 Winners Long Melford Wivenhoe Town Reds N/A Lawford Lads Wivenhoe Town Blues N/A Sicklesmere N/A N/A              
  Runners Up Clacton United R London / Clacton T Blues N/A Long Melford Long Melford N/A Billericay Youth B N/A N/A              
2005-06 Winners St Edmunds Brightlingsea Regents N/A Tempest N/A N/A Stanway Villa N/A N/A              
  Runners Up Kelvedon Social Stanway Villa N/A St Edmunds N/A N/A St Edmunds N/A N/A              
2006-07 Winners Stanway Villa Clacton United Reds Earls Colne Brightrlingsea Regent Clacton Utd Kestrels N/A Bronham Youth N/A N/A              
  Runners Up St Edmunds Clacton Town Clacton Utd Kestrels Clacton United Reds Coastal Rangers N/A Colchester Villa N/A N/A              
2007-08 Winners Heybridge Youth Colchester Athletic N/A N/A N/A N/A Redbridge FC N/A N/A              
  Runners Up Colchester Villa Blues Tempest N/A N/A N/A N/A Clacton United Kestrals N/A N/A              
2008-09 Winners Colchester Villa Feering Falcons Tiptree Minors Tempest Blues N/A N/A Harwich & Parkeston N/A N/A              
  Runners Up Heybridge Youth Blues Boadicea Dynamos Wivemhoe Youth Boadicea Dynamos N/A N/A Tempest Blues N/A N/A              
2009-10 Winners Colchester Villa  Lawford Juniors Blues Long Melford N/A N/A N/A N/A N/A N/A              
  Runners Up Broomfield Brightlingsea Regent Feering Falcons N/A N/A N/A N/A N/A N/A              
2010-11 Winners Broomfield Youth Great Bradfords N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A Boadicea Dynamos            
  Runners Up Little Oakley Lawford Junior Reds N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A    
2011-12 Winners West Bergholt St Edmunds N/A Little Oakley  N/A N/A Clacton United Blues N/A N/A West Begholts            
  Runners Up   Stanway Villa N/A West Bergholt N/A N/A St Edmunds N/A N/A N/A    
2012-13 Winners Tempest Reds Frinton & Walton Blues Broomfield youth Reds Tempest Reds N/A N/A Tempest reds N/A N/A Feering Falcons            
  Runners Up Stanway Villa Fc Clacton  Lawford Juniors FC Clacton   N/A N/A Lawford Juniors N/A N/A N/A    
2013-14 Winners FC Clacton Blues Layer Colts Reds Earls Colne Little Oakley N/A N/A Stanway Villa N/A N/A Alresford Colne Rangers            
  Runners Up Layer Colts Blues Brightlingseas Regent Blues Brightlingsea Regent Reds N/A N/A N/A Earls Colne N/A N/A N/A    
    A League B League C League League Cup Consolation Cup East Anglia Cup Colchester Open Cup N/A N/A Sportsmanship Award