COLCHESTER & DISTRICT YOUTH FOOTBALL LEAGUE FIXTURES / RESULTS FOR THE WEEK ENDING 02/10/2016

U12s Premliminary Round League Cup
Feering Falcons Blues v Reed Hall Sentinels
FC Clacton 7 Wivenhoe Town Reds 2
Stanway Villa Reds 8 Rowhedge Juniors 1
Brooklands 1 Little Oakley 6
Frinton & Walton Blues 5 Lawford Juniors 0
Cornard Dynamos Reds P Eight Ash Green Reds P(Cornard in Suffolk Cup)
Bures United P Oyster Youth P (Bures in Suffolk Cup)
Dovercourt Vipers Blues 2 Cornard Dynamos Yellows 1
Layer Colts 0 Eight Ash Green Blues 7
Bergholt Heath 10 Feering Falcons Reds 1
St Edmunds Blues 1 Stanway Rovers Blues 3
Braintree Town 1 Elmden Rovers Blues 1 Braintree Town won 2-1 AET

U12s Suffolk County Cup
Bures United 3 Cornard Dynamos Reds 0
Cornard Dynamos Blues 5 Waveney Fc 0

U12s A League
Holland v Tiptree 2 Jobserve Blues 2
Lexden Saints Blues 0 Brightlingsea Regent 2
Wivenhoe Town Blues 0 Eight Ash Green Yellows 4

U12s B League
Tiptree Jobserve Reds 5 Elmden Rovers Reds 3
Eight Ash Green Reds 5 Halstead Town 3

U12s C League
Wivenhoe Tempest Blues 5 Stanway Rovers Reds 1
Great Bradfords 3 Frinton & Walton Reds 3

U12s D League
Colchester Villa 5 Oyster Youth 4
Lexden Saints Reds 4 Stanway Villa Whites 0
Wivenhoe Tempest Reds 7 St Edmunds Reds 2


Under 13s League Round 1
Holland FC blues     3    Rowhedge Juniors    1
Elmden Rovers blues    1    Stanway Villa yellows    0
Colchester Villa reds    0     Colchester Villa blues     14
Halstead Town blues    3    Elmden Rovers reds    1
Stanway Villa whites    10    Holland FC reds     1
Halstead Town reds    0    Stanway Villa reds     4
Cornard Dynamos reds     1    Feering Falcons reds     4

Under 13s Cordell Cup round 2
Heybridge Swifts    1    FC Clacton      2  AET
Maldon & Tiptree     17    Reed Hall Sentinels     0
Stanway Rovers EJA     4    Stanway Villa greens     2
Stanway Rovers blues     2     Colchester Villa yellows     2 AET Colchester Villa Yellows won 4-3 on pens
Braintree Town EJA     3    Stanway Villa blues     1
Elmden Rovers    ISYFL      9    Lexden Saints     3

Under 13s Suffolk Cup 1st Round
Bures Utd   v   AFC Sudbury [EJA]  NO RESULT   
Waveney Panthers   8   Cornard Dynamos blues     1

Under 13s B League
Dovercourt Vipers     3    Braintree Town    7
Little Oakley blues    1    Wivenhoe Tempest     2

Under 13s C League
Wivenhoe Town    8   Eight Ash Green     2


Under 14s League Cup Round 1
Notley Youth    P   Holland FC      P 
Stanway Villa whites    1   Little Oakley blues    2
Layer Colts reds    7    Feering Falcons reds     4
Frinton & Walton reds    2    Boxted Lodgers     12
Wivenhoe Tempest yellows    15    Reed Hall Sentinels      0
Elmden Rovers     2    St.Edmunds    1
Wivenhoe Town    1    Cornard Dynamos blues    11
Layer Colts blues    10    Beacon Hill     0
Oyster Youth   1     Gt.Bentley      19
Feering Falcons blues     5     FC Clacton      4
Tiptree Jobserve     P    Frinton & Walton blues   P
Wivenhoe Tempest whites    1    Colchester Villa     13
Stanway Villa blues    3    Little Oakley reds     4
Wivenhoe Tempest blues    7    Lawford Juniors     0
Halstead Town    4     Wivenhoe Tempest reds     3

Under 14s Suffolk Cup 1st Round
Cornard Dynamos reds    0    Felixstowe & Walton     17


Under 15s League Cup Round 1
Feering Falcons A Elmden Rovers Reds A
Stanway Rovers Reds 2 Brightlingsea Regent 4
Elmden Rovers Blues P Little Oakley Reds P
FC Clacton Reds 2 Silver End 10
Little Oakley Blues 15 Wivenhoe Tempest 1
Dovercourt Vipers 0 Colchester Athletic Blues 8
Great Bentley P Cornard Dynamos P
FC Clacton Blues 4 Stanway Villa 2
Colchester Villa Reds 12 Marks Tey 0
Bures United 2 Broomfield Youth 16
Halstead Town Blues v Bye

Under 15s A League
Halstead Town Blues 1 Stanway Rovers Blues 2

Under 15s B League
Halstead Town Reds 1 Colchester Villa Blues 3

Under 15s C League
Colchester Athletic Reds 9 Frinton & Walton 0



Under 16s Cassels Cup round 1
Tiptree Jobserve    4   Colchester Athletic blues     2
Silver End    3    Coggeshall Town blacks      7
Halstead Town     0    Little Oakley blues     3
Colchester Villa blues    0    Holland FC blues     12
Broomfield Youth lions      3   Gt.Danes     2 AET

Under 16s A League
Frinton &Walton    2    Little Oakley reds    2
Layer Colts    7    Wivenhoe Town     0
Wivenhoe Tempest blues     9     FC Clacton blues    0

Under 16s B League
Boxford Rovers   2    Feering Falcons    3
Wivenhoe Tempest reds    1     Cornard Dynamos reds     2
Elmden Rovers blues    4     Oyster Youth    3
Reed Hall Sentinels     4    Parkeston Welfare Park    1


Under 18s League Cup Round 1
Lawford Juniors 4 Elmden Rovers Blues 0
Rowhedge Juniors 5 Little Oakley 3
Oyster Youth 3 FC Clacton 1
Great Bentley Blues 2 Holland FC Reds 1
Stanway Villa Blues 1 Halstead Town 4
BYE v Wivenhoe Town


Under 18s A League
Wivenhoe Town P Frinton & Walton P
Stanway Villa Reds 4 Braintree Town 1
Great Bentley Reds 1 Tiptree Jobserve 3

Under 18s B League
Long Melford 1 Colchester Villa 1
Clacton Community 2 Dedham Juniors 2
Wivenhoe Tempest Spare