COLCHESTER & DISTRICT YOUTH FOOTBALL LEAGUE FIXTURES / RESULTS FOR THE WEEK ENDING 09/10/2016

Under 7s Trophy Event 1

Venue A
Winners: Stanway Villa Blues
Runners-Up: Cornard Dynamos Blues

Venue B
Winners: Colchester Villa Blues
Runners-Up: Stanway Villa Yellows

Venue C
Winners: Wivenhoe Tempest Blues
Runners-Up: Holland FC

 


Under 12s Essex County Cup Round 2
Stanway Rovers Reds 0 Tiptree Jobserve Blues 10
Holland 8 Colchester Villa 1
Layer Colts 0 Maldon & Tiptree 15
Lexden Saints Blues 1 Stanway Rovers Blues 1 Stanway Rovers won 4-3 on pens
Elmden Rovers Reds 0 Feering Falcons Blues 3

Under 12s League Cup Preliminary Round
Cornard Dynamos Reds 0 Eight Ash Green Reds 4
Bures United 4 Oyster Youth 0

Under 12s A League
Brightlingsea Regent 1 Eight Ash Green Yellows 4
Wivenhoe Town Blues 3 Frinton & Walton Blues 4

Under 12s B League
Stanway Villa Blues 1 Cornard Dynamos Blues 5
Braintree Town 8 Elmden Rovers Blues 0
Halstead Town 1 Tiptree Jobserve Reds 2
Little Oakley 5 FC Clacton 4

Under 12s C League
Cornard Dynamos Yellows v Lawford Juniors
Wivenhoe Tempest Blues 0 St Edmunds 3
Brooklands 0 Frinton & Walton Reds 3
Great Bradfords 7 Dovercourt Vipers Reds 0

Under 12s D League
Stanway Villa Whites 2 Rowhedge Junior 4
St Edmunds Reds 11 Feering Falcons Reds 0
Reed Hall Sentinels 2 Lexden Saints Reds 2
Bergholt Heath 3 Wivenhoe Town Reds Change 3


Under 13s League Cup Round 1
Bures Utd   12  Eight Ash Green    0
Cornard Dynamos blues   23   Wivenhoe Town   0
Dovercouret Vipers    P    FC Clacton blues     P
Reed Hall Sentinels    2    Braintree Town    10
Stanway Villa blues    4    Stanway Villa greens    1
Wivenhoe Tempest     2    Colchester Villa yellows     10
Little Oakley blues    1    Stanway Rovers      2

Under 13s A League
Holland FC blues     2    Colchester Villa blues     3
Stanway Villa reds    2    Stanway Villa yellows   2

Under 13s B League
Lexden Saints     13    Holland FC reds     1
Frinton & Walton    1   Elmden Rovers blues     6

Under 13s C League
Colchester Villa reds    5    Cornard Dynamos reds    3
Stanway Villa whites    4     Feering Falcons    2
Halstead Town reds     1    Rowhedge Juniors    3


Under 14s League Cup 1st Round
Long Melford     5    Cornard Dynamos reds     0

Under 14s Andrews Cup Round 2
Layer Colts blues    3    FC Clacton     2
Beacon Hill Rovers    2    Halstead Town blues    2    AET  score @ full-time 1-1 Beacon Hill won 3-2 on pens  
Notley Youth    1    Holland FC blues     2
Feering Falcons blues     6    Colchester Villa blues     2

Under 14s A League
Frinton & Walton blues    2    Wivenhoe Tempest reds     3
Wivenhoe Tempest blues    14     Little Oakley blues       0
Cornard Dynamos blues    4    Boxted Lodgers    0

Under 14s B League
Elmden Rovers     1    Lawford Juniors     3
Wivenhoe Tempest yellows    10    Gt.Bentley    1
Little Oakley reds    0     Tiptree Jobserve    5

Under 14s C League
Frinton & Walton reds    2    Stanway Villa whites     5
Feering Falcons reds    4    Wivenhoe Town     5
Reed Hall Sentinels     0     St.Edmunds       7
Wivenhoe Tempest whites     7   Oyster Youth    2


Under 15s A League
Elmden Rovers Blues 2 Stanway Rovers Blues 4
Colchester Athletic Blues 3 Halstead Town Blues 0
Great Bentley 3 Brightlinsea Regent 0
Dovercourt Vipers 0 Little Oakley Blues 4

Under 15s B League
Elmden Rovers Reds 2 Stanway Villa 0
Halstead Town Reds 2 FC Clacton Blues 1
Bures United 2 Silver End 16
Feering Falcons 2 Colchester Villa Blues 7
Broomfield Youth  Spare

Under 15s C League
Stanway Rovers Reds 19 Marks Tey 0
Cornard Dynamos 1 Little Oakley Reds 2
Colchester Athletic Reds 14 FC Clacton Reds 0
Colchester Villa Reds 1 Wivenhoe Tempest 0
Frinton & Walton  Spare

 


Under 16s League Cup Round 1
Boxford Rovers   1    Wivenhoe Town    3
Little Oakley blues     4     Coggeshall Town    2
Cornard Dynamos reds   1    Broomfield Youth    1 AET Cornard Dynamos reds won 5-4 on pens
Layer Colts     4    Elmden Rovers blues    0
Silver End     4    Oyster Youth    3
Little Oakley reds    4     Wivenhoe Tempest blues    5

Under 16s A League
FC Clacton blues     0    Colchester Athletic    4

Under 16s B League
Feering Falcons      3      Halstead Town      7
Colchester Villa    8    Parkeston Welfare Park    3


Under 18s A League
Wivenhoe Town 4 Tiptree Jobserve 4
Great Bentley Blues 1 Stanway Villa Reds 1
Frinton & Walton 6 Great Bentley Reds 1
Braintree Town P Elmden Rovers BluesP
Lawford Juniors 2 Halstead Town 1
Stanway Villa Blues  Spare

Under 18s B League
Clacton Community 8 Long Melford 1
Holland FC Reds 12 FC Clacton 0
Oyster Youth 5 Wivenhoe Tempest 5
Dedham Juniors 2 Rowhedge Juniors 1
Little Oakley 5 Colchester Villa 2