COLCHESTER & DISTRICT YOUTH FOOTBALL LEAGUE FIXTURES / RESULTS FOR THE WEEK ENDING 16/10/2016

 

Under 8s Trophy Event 1  

Venue A
Winners: Stanway Villa Blues
Runners-Up: Brightlingsea Regents Blues
 

Venue B
Winners: FC Clacton Blues
Runners-Up: Wivenhoe Tempest Blues

Venue C 
Winners: Holland FC Yellows
Runners-Up: Little Oakley Reds

Venue D
Winners: Rowhedge Juniors Blues
Runners-Up: Holland FC Blues


 


Under 12s A League
Eight Ash Green Yellows 2 Holland 1
Lexden Saints Blues 0 Frinton & Walton Blues 0
Wivenhoe Town Blues 4 Tiptree Jobserve Blues 3
Stanway Rovers Blues 0 Eight Ash Green Blues 0
Brightlingsea Regent 0 Feering Falcons Blues 3

Under 12s B League

Little Oakley 2 Halstead Town 2
Elmden Rovers Reds 2 Cornard Dynamos Blues 0
Elmden Rovers Blues 1 FC Clacton 3
Tiptree Jobserve Reds 2 Stanway Villa Reds 3
Eight Ash Green Reds 4 Braintree Town 1

Under 12s C League

Dovercourt Vipers Reds 2 Lawford Juniors 4
Frinton & Walton Reds 6 St Edmunds Blues 3
Brooklands 1 Wivenhoe Tempest Blues 3
Stanway Rovers Reds 2 Bures United 4
Dovercourt Vipers Blues 1 Cornard Dynamos Reds 1
Great Bradfords 4 Cornard Dynamos Yellows 6

Under 12s D League
Wivenhoe Tempest Reds 4 Lexden Saints Reds 2
Oyster Youth 4 Bergholt Heath 2
Wivenhoe Town Reds 4 Colchester Villa 1
St Edmunds Reds 1 Rowhedge Juniors 11
Feering Falcons Reds P Stanway Villa Whites P
Layer Colts 0 Reed Hall Sentinels 6


Under 13s A League
Stanway Rovers    4   Stanway Villa reds     1
Colchester Villa blues    2    FC Clacton blues    9  
Holland FC blues     6    Stanway Villa yellows    0
Colchester Villa yellows    3    Stanway Villa blues     1  
Cornard Dynamos blues    3    Bures Utd    2   

Under 13s B League
Holland FC reds    0    Stanway Villa greens    7
Halstead Town blues     1    Frinton & Walton     5
Wivenhoe Tempest    6    Braintree Town    2
Elmden Rovers blues    5    Dovercourt Vipers    0   
Lexden Saints    2    Little Oakley blues      1

Under 13s C League
Halstead Town reds    1    Eight Ash Green     2
Cornard Dynamos reds     7    Feering Falcons    4
Elmden Rovers reds    0    Rowhedge Juniors   3
Wivenhoe Town    0    Colchester Villa reds   2     
Reed Hall Sentinels    2    Stanway Villa whites     5


Under 14s A League
Frinton & Walton blues    0    Holland FC   16
Little Oakley blues    1     Cornard Dynamos blues    2
Wivenhoe Tempest blues     2     Colchester Villa    2
Stanway Villa blues      1     Notley Youth     1
Wivenhoe Tempest reds    0    Feering Falcons blues     5

Under 14s B League
FC Clacton     7    Gt.Bentley     0
Elmden Rovers    1    Halstead Town     5 
Layer Colts blues    2    Beacon Hill     3   
Wivenhoe Tempest yellows    3     Tiptree Jobserve    1
Lawford Juniors    6   Little Oakley reds      3    

Under 14s C League
Feering Falcons reds  0   Cornard Dynamos reds   3
Layer Colts reds    3    Frinton & Walton reds     7
Wivenhoe Tempest whites    3   Wivenhoe Town       8      
St.Edmunds    4    Long Melford    0 
Reed Hall Sentinels   4    Oyster Youth    1        


Under 15s Essex County Cup Round 2
Stanway Rovers (Blue) 6 Coggeshall Town 1
Elmden Rovers Blues 7 Heybridge Swifts 1
Silver End 5 Halstead Town Blues 1
Colchester Athletic Blues 3 Stanway Rovers (Reds) 0
Great Bentley 4 Notley Park (Rangers) 0
Colchester Villa Reds 2 Little Oakley Blues 8
Colchester Villa Blues 2 Maldon & Tiptree (EJA) 7
Elmden Rovers Reds 2 Stanway Rovers (EJA) 2    2 3 AET

Under 15s A League
Brightlingsea Regent 3 Dovercourt Vipers 0

Under 15s B League
Halstead Town Reds 2 Stanway Villa 6
Feering Falcons 2 FC Clacton 0
Bures United 0 Broomfield Youth 2

Under 15s C League
Little Oakley Reds 7 Wivenhoe Tempest 0
Colchester Athletic Reds 12 Marks Tey 1
FC Clacton Reds 1 Frinton & Walton 3
Cornard Dynamos  Spare (Change)


Under 16s A League
Holland FC blues    0     Colchester Athletic     1
Wivenhoe Town     0    Coggeshall Town     5
Layer Colts     2    Wivenhoe Tempest blues    1
Little Oakley reds    0     Little Oakley blues    3   
FC Clacton blues    1    Frinton & Walton     0

Under 16s B League
Parkeston Welfare Park     1    Cornard Dynamos reds      7
Feering Falcons     2     Broomfield Youth     8     
Reed Hall Sentinels    5    Boxford Rovers     0 
Colchester Villa     5     Wivenhoe Tempest reds     
Silver End     2      Oyster Youth    4 
Halstead Town    5    Elmden Rovers blues     1  


Under 18s Essex County Cup Round 1
Coggeshall Town Reds 9 Holland FC 1

Under 18s Essex County Cup Round 2
Great Notley (Tigers) 1 Lawford Juniors 2
Little Oakley Blues P Tiptree Jobserve Blue P

Under 18s A League
Great Bentley Blues 1 Frinton & Walton 1
Stanway Villa Reds 2 Great Bentley Reds 2
Elmden Rovers Blues 1 Halstead Town 3
Braintree Town 0 Stanway Villa Blues 1

Under 18s B League
Long Melford 1 Rowhedge Juniors 8
Wivenhoe Tempest 6 Colchester Villa 1
Dedham Juniors P FC Clacton P
Clacton Community 0 Oyster Youth 1