COLCHESTER & DISTRICT YOUTH FOOTBALL LEAGUE FIXTURES / RESULTS FOR THE WEEK ENDING 30/10/2016

 


U12s Suffolk Cup Round 2
Exning United 9 Bures United 0
AFC Sudbury P Cornard Dynamos Blues P
Lakenheath Youth P Cornard Dynamos Yellows P Being played on 13/11/16

U12s A League
Eight Ash Green Yellows 2 Eight Ash Green Blues 3
Lexden Saints Blues 0 Tiptree Jobserve Blues 2
Holland 4 Feering Falcons Blues 3
Frinton & Walton Blues 2 Wivenhoe Town Blues 7
Stanway Rovers Blues 3 Brightlingsea Regent Blues 8

U12s B League
Little Oakley 0 Stanway Villa Reds 3
Halstead Town 3 Braintree Town 2
Elmden Rovers Reds 4 Elmden Rovers Blues 0
Tiptree Jobserve Reds 3 Eight Ash Green Reds 5

U12s C League
Stanway Rovers Reds 1 St Edmunds Blues 3
Frinton & Walton Reds P Dovercourt Vipers Reds P
Cornard Dynamos Reds 2 Wivenhoe Tempest Blues 4
Brooklands 1 Great Bradfords 5
Lawford Juniors 1 Dovercourt Vipers Blues 8

U12s D League
Wivenhoe Tempest Reds 1 Rowhedge Juniors 8
St Edmunds Reds 1 Bergholt Heath 3
Layer Colts 1 Stanway Villa Whites 2
Oyster Youth 3 Lexden Saints Reds 5
Feering Falcons Reds 2 Colchester Villa 7
Wivenhoe Town Reds 2 Reed Hall Sentinels 8
 


Under 13s Suffolk Cup round 2

Saxmundham Sports   4   Cornard Dynamos reds    12

 

Under 13s League Cup Round 2

Stanway Rovers     3    Holland FC blues    0

Elmden Rovers blues    1    Cornard Dynamos blues    9

Stanway Villa whites    0    Colchester Villa blues    11

Bures Utd     P    Frinton & Walton    P

Halstead Town blues     0    Stanway Villa blues    8

Stanway Villa reds    5    Feering Falcons    1

Colchester Villa yellows     9    Braintree Town    0

FC Clacton blues    5   Lexden Saints    1

 

Under 13s B League

Holland FC reds     2    Dovercourt Vipers    8

Stanway Villa greens    0    Little Oakley blues     2

 

Under 13s C League

Rowhedge Juniors    1     Halstead Town reds     1

Eight Ash Green     3    Colchester Villa reds     2

Elmden Rovers reds    1   Wivenhoe Town    4


Under 14s Suffolk Cup round 2

Walsham le Willows blues   0    Cornard Dynamos blues    6

 

Under 14s League Cup Round 2  

Holland FC     8     Long Melford     0

Wivenhoe Tempest blues    2     Boxted Lodgers     3

Elmden Rovers    2   Little Oakley blues     1

Colchester Villa     3    Frinton & Walton blues     1

Layer Colts blues    8   Gt.Bentley      0

Wivenhoe Tempest yellows     2    Halstead Town     0

Little Oakley reds     0    Feering Falcons blues     20

 

Under 14s A League

Stanway Villa blues     1    Wivenhoe Tempest reds     0

 

Under 14s B League

Lawford Juniors    2     Beacon Hill    3

FC Clacton    2   Tiptree Jobserve    0

 

Under 14s C League

Frinton & Walton reds   9    Feering Falcons reds     2

Layer Colts reds   2   Wivenhoe Tempest whites    3

St.Edmunds    5    Wivenhoe Town    4 

Cornard Dynamos reds   3    Reed Hall Sentinels     1

Oyster Youth     2    Stanway Villa whites     12


Under 15s A League
Colchester Athletic Blues 4 Elmden Rovers Blues 1
Dovercourt Vipers 1 Great Bentley 5
Halstead Town Blues 1 Little Oakley Blues 1
Brightlingsea Regents 2 Stanway Rovers Blues 6

Under 15s B League
Broomfield Youth 0 FC Clacton Blues 7
Halstead Town Reds 3 Elmden Rovers Reds 6
Colchester Villa Blues 22 Bures United 1
Feering Falcons 1 Silver End 3
Stanway Villa  No Game

Under 15s C League
Colchester Villa Reds 8 Marks Tey 2
Stanway Rovers Reds P Wivenhoe Tempest P
FC Clacton Reds 2 Cornard Dynamos 2
Frinton & Walton 0 Little Oakley Reds 11
Colchester Athletic Reds  Spare


Under 16s League Cup Round 2 

Layer Colts    0    Holland FC blues     2

Frinton & Walton    1    Halstead Town     2

Colchester Athletic     4     Wivenhoe Tempest blues     2 AET score @fulltime 2-2

Wivenhoe Town    0    Little Oakley blues    8

Parkeston Welfare Park    2    Wivenhoe Tempest reds    3

Silver End    1    Reed Hall Sentinels    4

Colchester Villa    4    Feering Falcons    3

FC Clacton blues    4    Cornard Dynamos reds    0

 

Under 16s A League

Little Oakley reds    1    Coggeshall Town     7

 

Under 16s B League

Elmden Rovers blues   1    Broomfield Youth   2

Boxford Rovers   2   Oyster Youth    3


Under 18s League Cup Round 2
Halstead Town 3 Oyster Youth 1
Wivenhoe Tempest 2 Clacton Community 1
Stanway Villa Reds 1 Braintree Town 1     3 – 1 A .E. T.
Frinton & Walton 3 Tiptree Jobserve 2
Wivenhoe Town 0 Rowhedge Juniors 2
Long Melford 0 Great Bentley Blues 5
Dedham Juniors 0 Great Bentley Reds 1
Lawford Juniors 9 Colchester Villa 0

Under 18s A League
Elmden Rovers Blue 1 Stanway Villa Blue 1

Under 18s B League
FC Clacton 4 Holland FC Reds 4
Little Oakley No Game