COLCHESTER & DISTRICT YOUTH FOOTBALL LEAGUE FIXTURES / RESULTS FOR THE WEEK ENDING 01/12/13

Under 11s Essex County Cup Round 4

Stanway Rovers Reds 1 Langley Colts 7

Maldon Saints 5 Upminster Park Rovers 0

Stanway Villa Yellows 3 Little Thurrock Rovers 3 AET Stanway won 4-3 on pens

Liegh Ramblers Youth Blues 1 Stanway Villa Blues 4

 

Under 11s A League

Braintree Town 5 Stanway Rovers Blues 1

Oyster Youth 2 FC Clacton 10

Colchester Athletic 4 St Edmunds Blues 1

 

Under 11s B League

Bures United 3 Brightlingsea Regent 2

Holland FC Reds 0 Wivenhoe Youth Blues 3

Notley Youth 4 Cornard Dynamos Blues 3

Halstead Town Blues 5 Stanway Villa Reds 3

Wivenhoe Youth Reds 0 Stanway Villa Whites 1

 

Under 11s C League

Colchester Villa Blues 5 Cornard Dynamos Reds 1

Halsted Town Reds 1 Wivenhoe Town 5

Lexden Saints Blues 4 Feering Falcons Blues 0

Stanway Villa Greens 0 Bergholt Heath 1

Feering Falcons Reds 8 Tempest 3

 

Under 11s D League

Lawford Juniors Reds 0 Little Oakley Blues 17

Layer Colts 2 Long Melford 1

Colchester Villa Reds 2 Clacton United 6

Great Bentley 11 Marks Tey 0

Frinton & Walton 2 Lawford Junior Blues 2

 

Under 12 County Cup 4th Round

Rayne Youth hawks   2   Stanway  Villa blues   4 

 

Under 12s League Cup 3rd Round

Dovercourt Vipers blues   6  Reed Hall Sentinals    1

Lawford Juniors   1   Cornard Dynamos reds   1  [aet Cornard Dynamos reds won 5-4 on pens]

Stanway Rovers blues   7    Cornard Dynamos blues    1

Stanway Villa yellows   2   Feering Falcons   1

Clacton Utd   5   Gt.Bentley   1

Little Oakley blues   1   Oyster Youth   1  [aet Little Oakley blues won 3-2 on pens ]

Elmden Rovers blues 2 Elmden Rovers reds 0

 

Under 12s B League

Halstead Town blues   1   Brightlingsea Regents   1

Bures Utd   3   Stanway Villa reds   1

Stanway Rovers reds   0   Colchester Villa   0  

 

Under 12s C League

Dovercourt Vipers reds   3   FC Clacton blues   6

Little Oakley reds   1    Colchester Athletic reds   3   

Marks Tey   0   Halstead Town reds     10

Tiptree Jobserve   5   FC Clacton reds   2

 

Under 13s League Cup Round 1

Stanway Villa Reds  3  Wivenhoe Town  1

 

Under 13s League Cup Round 2

Holland Fc blues  7  Colchester Ath reds   0

 

Under 13s League Cup Round 3

Reedhall Sentinels  0  Stanway villa Yellows  5

Harwich & Parkeston  0  Colchester ath Blues  9

Lexden saints  4 Oyster Youth  2

Wivenhoe Youth Blues  0  Stanway  Rovers Blues  9

Little Oakley  9  Frinton& Walton  2

 

Under 13s A League

Tiptree Job Serve  5  Fc Clacton Blues  1

Cornard Dynamos Blues  1  Colchester Villa Blues  7

 

Under 13s B League

Elmden Rovers  0  Tempest  11

Long Melford  6  Colchester villa reds  1

Feering Falcons  2  Silverend  1

 

Under 13s C League

Holland Fc reds  0  Stanway Rovers Reds  27

Fc Clacton Reds  9  Boxford rovers  0

Cornard Dynamos Reds  1  Layer colts  1

Wivenhoe Youth Reds  P  Clacton utd  P

 

Under 14s League Cup Round 3

Heybridge Swifts P Feering Falcons P

Holland FC 0 Wivenhoe Town 5

Earls Colne 2 Bures United 3

Clacton Community Blues 1 Cornard Dynamos 1  (3-1 AET)

Tiptree Jobserve A Lexden Saints A

Lawford Juniors A Little Oakley A

Boxford Rovers 0 Elmden Rovers 8

Frinton & Walton 6 Oyster Youth 1

 

Under 14s A League

Stanway Rovers 2 Great Bentley Blues 3

 

Under 14s B League

Colchester Villa Blues 0 Halstead Town3

Tempest 5 Braintree Town 1

Colchester Athletic 6 Wivenhoe Youth 0

Stanway Villa Blues Spare

 

Under 14s C League

FC Clacton 2 Reed Hall Sentinels 1

Clacton Community Reds 5 Marks Tey 1

Colchester Villa Reds 1 Great Bradfords 4

Great Bentley Reds 1 Foxash 5

Layer Colts Spare

 

Under 15s League cup 2nd Round

Heybridge Swifts   3   Long Melford   1

Bergholt Heath   11   Halstead Town   0

FC Clacton blues   2   Stanway Rovers   1

Wivenhoe Youth   0   Bures Utd   5

Elmden Rovers   4   Frinton & Walton   3

Stanway Villa   0   Notley Youth   5

Holland FC   1   Boadicea Dynamos   3

Lawford Juniors   1   FC Clacton reds   3

 

Under 15s B League

Gt.Bentley    2   Colchester Athletic    3 

 

Under 15s C League

Brightlingsea Regents    0   Alresford Colne Rangers   2   

Layer Colts   2   Earls Colne    3

Cornard Dynamos reds    A   Marks Tey reds   A

Rowhedge Juniors   7   Clacton Utd   1

Under 16s League Cup Round 2
Brooklands Reds 0 Brooklands Blues 2
Halstead Town Blues 3 Long Melford 0
Holland FC 1 Stanway Villa 6
Layer Colts 1 Tempest 1  (2-2 AET) 3-2 after penaltiesí
Wivenhoe Youth 3 Brightlingsea Regent 10

Under16s A League
FC Clacton 4 Braintree Town Blues 3
Little Oakley Blues 0 Stanway Rovers 4

Under 16s B League
Little Oakley Reds 0 Lexden Saints 1
Boadicea Dynamos 3 Elmden Rovers 2
Bures United 1 Great Bentley 4
Harwich & Parkeston Spare

Under 16s C League
Cressing Sports 3 Lawford Juniors 0
Colchester Villa 2 Feering Falcons4
Braintree Town Reds 6 Cornard Dynamos 0
Halstead Town Reds Spare

Under 18ís League cup 3rd Round

Stanway Villa 1 Little Oakley 2

Frinton and Walton Blue 2 FC Clacton Blue 2

Layer colts Red 1 Layer colts Blue 4

 

Under 18s A League

Alresford Colne Rangers 0 Broomfield Youth Blue 1

 

Under 18s B League

Brooklands 0 Brightlingsea Regent Blues 0

Long Melford 2 Iceni Wanderers 0

Boxford Rovers P FC Clacton Red P

Broomfield Youth Red 2 Frinton and Walton Reds 0

 

Under 18s C League

Clacton Community 2 Colchester Athletic 2

Frinton and Walton Yellow 4 Tempest 2

Feering Falcons 0 Wivenhoe Youth 1.