COLCHESTER & DISTRICT YOUTH FOOTBALL LEAGUE FIXTURES / RESULTS FOR THE WEEK ENDING 04/12/2016

 

Under 12s A League
Eight Ash Green Yellows P Stanway Rovers Blues P
Lexden Saints Blues 3 Wivenhoe Town Blues 1
Feering Falcons Blues 3 Tiptree Jobserve Blues 4
Eight Ash Green Blues 2 Holland 1
Frinton & Walton Blues 4 Brightlingsea Regents 2

Under 12s B League
Little Oakley 3 Tiptree Jobserve Reds 2
Cornard Dynamos Blues 7 Elmden Rovers Blues 2
Braintree Town 2 FC Clacton 2
Stanway Villa Reds 2 Halstead Town 0
Elmden Rovers Reds 1 Eight Ash Green Reds 3

Under 12s C League
Lawford Juniors 2 Brooklands 2
St Edmunds Blues 2 Dovercourt Vipers Blues 0
Stanway Rovers Reds 2 Frinton & Walton Reds 2
Dovercourt Vipers Reds P Bures United P
Cornard Dynamos Reds 0 Cornard Dynamos Yellows 2
Great Bradfords 3 Wivenhoe Tempest Blues 5

Under 12s D League
Wivenhoe Tempest Reds 2 Wivenhoe Town Reds 1
Bergholt Heath 5 Stanway Villa Whites 3
St Edmunds Reds 3 Oyster Youth 6
Lexden Saints Reds 2 Rowhedge Juniors 5
Reed Hall Sentinels 3 Colchester Villa 1


Under 13s League Cup round 3
FC Clacton blues    4    Stanway Villa reds    0
Colchester Villa yellows     2     Bures Utd    0
Stanway Villa blues   0    Cornard Dynamos blues     1
Stanway Rovers     2     Colchester Villa blues    4

Under 13s A League
Stanway Villa yellows    0     Holland FC blues    0 

Under 13s B League
Braintree Town     1     Stanway Villa greens      4
Dovercourt Vipers    2    Lexden Saints    5
Elmden Rovers blues     8    Halstead Town blues     0   
Holland FC reds     P    Wivenhoe Tempest       P      
Little Oakley blues    2    Frinton & Walton    0

Under 13s C League
Colchester Villa reds    7    Feering Falcons    4
Halstead Town reds    1    Elmden Rovers reds     1
Reed Hall Sentinels    2    Cornard Dynamos reds       5
Rowhedge Juniors    2    Eight Ash Green     1  
Stanway Villa whites     2    Wivenhoe Town     1


Under 14s League Cup Round 3
Colchester Villa    4     Layer Colts blues     0
Elmden Rovers   0     Wivenhoe Tempest yellows    2
Feering Falcons blues    2    Cornard Dynamos blues     2 AET  Cornard Dynamos blues won 3-0 on pens
Boxted Lodgers     2    Holland FC     6

Under 14s A League
Little Oakley blues     1     Frinton & Walton blues     2
Wivenhoe Tempest reds   0    Notley Youth    2            
Wivenhoe Tempest blues    2    Stanway Villa blues     1

Under 14s B League
Gt.Bentley      0    Little Oakley reds      13
Halstead Town     4     Beacon Hill      1
Lawford Juniors     0    FC Clacton     3

Under 14s C League
Feering Falcons reds    8    Oyster Youth     0
Reed Hall Sentinels    4    Layer Colts reds     0 
St.Edmunds    4    Cornard Dynamos reds     1
Stanway Villa whites     7    Long Melford       0    
Wivenhoe Town     2    Frinton & Walton reds      4     


Under 15s League Cup Round 2
FC Clacton Blues 1 Elmden Rovers Reds 0
Great Bentley 6 Colchester Villa Blues 0

Under 15s League Cup Round 3
Little Oakley Blues 1 Brightlingsea Regents 1    1 – 1 AET 3 – 4 After
Penalties
Halstead Town Reds 1 Stanway Rovers Blues 3

Under 15s A League
Colchester Athletic Blues 12  Dovercourt Vipers 1
Elmden Rovers Blues 4 Halstead Town Blues 2

Under 15s B League
Broomfield Youth 1 Feering Falcons 7
Bures United 0 Stanway Villa 10
Silver End No Game

Under 15s C League
Colchester Villa Reds 3 Colchester Athletic Reds 2
Stanway Rovers Reds 2 Little Oakley Reds 2
Cornard Dynamos 5 FC Clacton Reds 0
Marks Tey 4 Frinton & Walton 4
Wivenhoe Tempest  Spare


Under 16s League Cup round 3
Halstead Town    2    Reed Hall Sentinels     0
Colchester Villa    5    Wivenhoe Tempest reds     2
FC Clacton blues   0   Colchester Athletic      5
Holland FC     1    Little Oakley blues    0

Under 16s A League
Layer Colts    2     Little Oakley reds      2
Frinton & Walton     0    Coggeshall Town     12
Wivenhoe Tempest blues    11    Wivenhoe Town     0

Under 16s B League
Boxford Rovers      6     Parkeston Welfare Park     1
Broomfield Youth   2     Cornard Dynamos reds     1
Oyster Youth    5    Elmden Rovers blues    8   
Silver End     6     Feering Falcons      4


Under 18s League Cup ¼ Final
Great Bentley Blues 2 Lawford Juniors 1
Great Bentley Reds 2 Halstead Town 2       2 – 3 AET
Wivenhoe Tempest 0 Rowhedge Juniors 2
Frinton & Walton 3 Stanway Villa Reds 2

Under 18s A League
Stanway Villa Blues P Braintree Town P
Tiptree Jobserve P Wivenhoe Town P
Elmden Rovers Blues  Spare

Under 18s B League
Holland FC 2 Colchester Villa 0
Long Melford P FC Clacton P
Little Oakley 4 Oyster Youth 1
Dedham Juniors 2 Clacton Community 2