Results for Sunday 8th December 2019

Under 12's League Cup Round 3

Stanway Villa Blues 1 Colchester Villa Blues 0

Oyster Youth Blues 4 Stanway Rovers Yellows 2

Under 12's A League

Stanway Rovers Blues 1 Coggeshall Town 0

Little Oakley Blues 0 Stanway Villa Reds 0

Feering Falcons Blues 2 Wivenhoe Tempest Blues 7

Spare Cornard Dynamos Blues

Under 12's B League

Frinton & Walton Blues 3 Holland FC Reds 2

FC Clacton Blues 0 Holland FC Blues 0

Layer Colts 2 FC Clacton Reds 1

Brightlingsea Regents Blues 1 Rowhedge Juniors Blues 0

Under 12's C League

Colchester Villa Yellows 1 Lawford FC 3

Wivenhoe Town 1 Wivenhoe Tempest Reds 1

Cornard Dynamos Reds P Frinton & Walton Reds P

Reed Hall Sentinels 11 Long Melford Colts 5

Halstead Town Blues 5 Halstead Town Reds 1

Under 12's D League

Boxted Lodgers 4 Feering Falcons Reds 1

Rowhedge Juniors Reds 2 Stanway Rovers Reds 1

Great Bentley 3 Colchester Villa Reds 1

Spare Little Oakley Reds


Under 13’s A League

Stanway Villa Reds 7 Layer Colts 1

Halstead Town Blues P Elmden Rovers Blues P

Little Oakley 4 Great Bentley Blues 0

Stanway Villa Blues 0 Braintree Youth 1

Harwich & Parkeston  Spare

Under 13’s B League

Long Melford 2 Cornard Dynamos Blues 2

Frinton & Walton 8 Tiptree Jobserve Reds 0

Stanway Rovers Reds 1 Eight Ash Green Reds 1

Stanway Rovers Yellows 0 Colchester Villa Blues 0

Wivenhoe Town 1 Bergholt Heath 1

FC Clacton Blues  Spare

Under 13’s C League

Colchester Villa Reds 2 Wivenhoe Tempest 1

FC Clacton Yellows 11 Brooklands 0

Rowhedge Juniors 7 Great Bentley Reds 0

Feering Falcons 11 Halstead Town Reds 3

Earls Colne  Spare


Under 14's Essex County Cup

Woodham Radars Rockets P Colchester Villa Reds P

Lawford FC Blues 1 May & Baker Eastbrook Community 7

St Cleres Irons 1 Boxted Lodgers 5

Under 14's League Cup Quarter Finals

Colchester Villa Blues 3 Halstead Town Yellows 1

Under 14's A League

Great Bradfords 4 Eight Ash Green Blues 2

FC Clacton Blues 6 Wivenhoe Tempest Blues 3

Frinton & Walton P Halstead Town Blues P

Spare Stanway Villa Blues

Under 14's B League

Feering Falcons P FC Clacton Reds P

Stanway Villa Reds 1 Wivenhoe Town 2

Little Oakley 0 Halstead Town Reds 1

Coggeshall Town 1 Holland FC 2

Under 14's C League

Cornard Dynamos Reds 1 Lawford FC Reds 6

Wivenhoe Tempest Reds 6 Rowhedge Juniors 1

St Edmunds 1 Reed Hall Sentinels 2

Spare Stanway Villa Whites and Parkeston Welfare


Under 15's A League

Holland FC 1 Elmden Rovers 1

Frinton & Walton P Cornard Dynamos Blues P

Tiptree Jobserve Blues P Wivenhoe Tempest P

Stanway Villa Blues 5 Cornard Dynamos Yellows 0

Coggeshall Town 5 Wivenhoe Town 2

Harwich & Parkeston Blues P Kirby Athletic P

Under 15's B League

Stanway Rovers P Stanway Villa Whites P

Bergholt Heath 2 Colchester Villa 1

Brooklands 1 Lawford FC 3

Tiptree Jobserve Reds 0 Cornard Dynamos Reds 3

Halstead Town 7 Alresford Colne Rangers 1

FC Clacton P Reed Hall Sentinels P

Spare Stanway Villa Reds


Under 16’s A League

Tiptree Jobserve 2 Wivenhoe Tempest 1

Elmden Rovers  3 Frinton & Walton 0

Stanway Villa Blues 5 Braintree Youth 0

Stanway Villa Yellows 1 Cornard Dynamos Blues 9

Stanway Villa Reds  Spare

Under 16’s B League

Rowhedge Juniors 2 Eight Ash Green 0

Feering Falcons 1 Cornard Dynamos Reds 2

Halstead Town Reds 4 Halstead Town Blues 1

Colchester Athletic Reds 1 Holland FC 5

FC Clacton 1 Coggeshall Town 1

Harwich & Parkeston P Little Oakley P


Under 18’s E.C.C. Round 3

Wivenhoe Tempest Youth Yellow 4 Runwell Sports Yellow 1

Under 18’s A League

Halstead Town Reds P Stanway Rovers P

Feering Falcons 2 Lawford FC 1

Frinton & Walton P Wivenhoe Tempest Reds P

Wivenhoe Town 2 Colchester Villa 5

Great Bentley Reds 4 Stanway Villa 5

Layer Colts No Game