Results for Sunday 23rd February 2020

Under 12's Open Cup Round 2

FC Clacton Blues 0 Stanway Villa Blues 2

Wivenhoe Tempest Blues 12 FC Clacton Reds 1

Halstead Town Reds P Feering Falcons Blues P

Under 12's A League

Cornard Dynamos Blues P Stanway Villa Reds P

Stanway Rovers Blues 4 Colchester Villa Blues 7

Little Oakley Blues 4 Oyster Youth Blues 2

Spare Coggeshall Town

Under 12's B League

Brightlingsea Regents Blues 1 Holland FC Blues 2

Holland FC Reds 0 Layer Colts 2

Frinton & Walton Blues P Rowhedge Juniors Blues P

Spare Stanway Rovers Yellows

Under 12's C League

Colchester Villa Yellows P Wivenhoe Tempest Reds P

Reed Hall Sentinals 3 Wivenhoe Town 1

Cornard Dynamos Reds P Halstead Town Blues P

Long Melford Colts P Lawford FC P

Spare Frinton & Walton Reds

Under 12's D League

No games


Under 13s Colchester Open Cup Round 1

Braintree Youth 0 Halstead Town Blues 2

Under 13s Colchester Open Cup Round 2

Harwich & Parkeston P  Stanway Rovers Yellows P

Layer Colts 3 Great Bentley Blues 2

Earls Colne 4 Wivenhoe Tempest 7

Frinton & Walton P Colchester Villa Blues P

Bergholt Heath 4 Stanway Rovers Reds 4   4 – 6  A.E.T.

Halstead Town Reds P Stanway Villa Reds P

Under 13s A League

Little Oakley P Elmden Rovers  P

Stanway Villa Blues  No Game

Under 13s B League

Cornard Dynamos Blues P Eight Ash Green P

FC Clacton Blues 1 Long Melford 9

Tiptree Jobserve Reds P Wivenhoe Town P

Under 13s C League

Feering Falcons P FC Clacton Yellows P


Under 14's Open Cup Round 1

Halstead town Reds 2 Coggeshall Town 3

Under 14's A League

Lawford FC Blues 5 Frinton & Walton 1

Eight Ash Green Blues 3 Colchester Villa Blues 2

Colchester Villa Reds 7 Stanway Villa Blues 2

Wivenhoe Tempest Blues 2 FC Clacton Blues 6

Boxted Lodgers 0 Great Bradfords 0

Spare Halstead Town Blues

Under 14's B League

Stanway Rovers 2 Wivenhoe Town 3

Holland FC 0 FC Clacton Reds 2

Stanway Villa Reds 6 Halstead Town Yellows 1

Spare Feering Falcons

Little Oakley

Under 14' C League

Parkeston Welfare 4 Lawford FC 5

All other teams are spare


Under 15's League Cup Round 3

Harwich & Parkeston Blues P Holland FC P

Under 15's A League

Kirby Athletic 2 Frinton & Walton 5

Stanway Villa Blues 2 Tiptree Jobserve Blues 1

Cornard Dynamos Blues P Coggeshall Town P

Wivenhoe Tempest 1 Elmden Rovers 11

Wivenhoe Town 7 Cornard Dynamos Yellows 4

Under 15's B League

Stanway Villa Whites 1 Reed Hall Sentinals 1

Cornard Dynamos Reds P Colchester Villa P

Brooklands 3 Stanway Villa Reds 3

Tiptree Jobserve Reds P Alresford Colne Rangers P

FC Clacton 0 Halstead Town 5

Bergholt Heath 3 Stanway Rovers 0

Spare Lawford FC


Under 16s Colchester Open Cup Round 1

Frinton & Walton P Halstead Town Blues P

Eight Ash Green 0 Cornard Dynamos Blues 12

Under 16s Colchester Open Cup Round 2

Elmden Rovers 5 Braintree Youth 1

Halstead Town Reds P Stanway Villa Blues P

Under 16s A League.

Stanway Villa Yellows 1 Stanway Villa Reds 1

Tiptree Jobserve  No Game

Wivenhoe Tempest No Game

Under 16s B League

Colchester Athletic Reds 1 Coggeshall Town 0

FC Clacton 3 Cornard Dynamos Reds 0

Harwich & Parkeston P Holland FC P

Rowhedge Juniors P Little Oakley P


Under 18s A League

Colchester Villa 5 Frinton & Walton 0

Lawford FC 1 Layer Colts 3

Stanway Villa 1 Feering Falcons  1

Wivenhoe Tempest Reds 1 Great Bentley Reds 3

Wivenhoe Tempest Yellows 3 Halstead Town Reds 2

Wivenhoe Town 3 Stanway Rovers 7