Results for Sunday 12th January 2020

Under 12's Colchester Open Cup

Holland FC Blues 2 Frinton & Walton Reds 0

Colchester Villa Yellows 2 Halstead Town Reds 3

Brightlingsea Regents 0 Feering Falcons Blues 2

Halstead Town Blues 0 Cornard Dynamos Blues 7

Wivenhoe Tempest Reds 0 Coggeshall Town 10

Boxted Lodgers 0 Wivenhoe Tempest Blues 14

Stanway Rovers Reds 2 Layer Colts 5

Rowhedge Juniors Reds 0 Stanway Villa Reds 8

Stanway Villa Blues 2 Little Oakley Blues 0

Stanway Rovers Blues 3 Frinton & Walton Blues 2

Holland FC Reds 2 Rowhedge Juniors Blues 7

Lawford FC 3 Stanway Rovers Yellows 1

Oyster Youth 0 Colchester Villa Blues 3

Gorleston FC Spitfires 13 Feering Falcons Reds 0

Little Oakley Reds 1 FC Clacton Blues 4

FC Clacton Reds 1 Reed Hall Sentinels 0

Under 12's A League

No games

Under 12's B League

No games

Under 12's C League

Cornard Dynamos Reds 4 Wivenhoe Town 0

Spare Long Melford Colts

Under 12's D League

Spare Great Bentley


Boys Plate U13’s – Second Round Suffolk County

Holbrook Hornets 1 Cornard Dynamos 1 A.E.T.  3 – 4 After Penatys

Long Melford  7 Brandon Town Community 0

Under 13’s League Cup Round 2

Stanway Villa Blues 4 Wivenhoe Town 0

Eight Ash Green P Frinton & Walton P

Under 13’s A League

Elmden Rovers 1 Stanway Villa Reds 2

Halstead Town Blues 3 Layer Colts 2

Little Oakley 4 Braintree Youth 2

Harwich & Parkeston 1 Great Bentley Blues  3

Under 13’s B League

Bergholt Heath 4 Tiptree Jobserve Red 0

Stanway Rovers Reds 2 Colchester Villa Blues 5

FC Clacton Blues 0 Stanway Rovers Yellows 8

Under 13’s C League

Rowhedge Juniors 4 Colchester Villa Reds 0

Feering Falcons 3 Earls Colne 3

Great Bentley Reds 3 Halstead Town Reds 4

FC Clacton Yellows 1 Wivenhoe Tempest 3

Brooklands  No Game


Under 14's A League

Frinton & Walton 1 Boxted Lodgers 3

Eight Ash Green Blues P Stanway Villa Blues P

Colchester Villa Reds 3 Halstead Town Blues 2

Great Bradfords P Lawford FC Blues P

FC Clacton Blues 3 Colchester Villa Blues 3

Spare Wivenhoe Tempest Blues

Under 14's B League

Holland FC 1 Feering Falcons 5

Halstead Town Reds 6 Stanway Villa Reds 0

Halstead Town Yellows 2 FC Clacton Reds 4

Little Oakley 1 Wivenhoe Town 3

Coggeshall Town Blues A Stanway Rovers A

Under 14's C League

Rowhedge Juniors 0 Reed Hall Sentinels 11

Lawford FC Reds 0 Wivenhoe Tempest Reds 0

Parkeston Welfare 5 Cornard Dynamos Reds 2

Spare St Edmunds and Stanway Villa Whites


Under 15's Colchester Open Cup Round 1

Halstead Town 3 Harwich & Parkeston 10

Stanway Villa Blues 2 Wivenhoe Town 1

Frinton & Walton P Stanway Villa Whites P

Under 15's A League

Kirby Athletic 1 Holland FC 3

Cornard Dynamos Yellows 2 Elmden Rovers 9

Tiptree Jobserve Blues 1 Coggeshall Town 3

Wivenhoe Tempest 2 Coranrd Dynamos Blues 9

Under 15's B League

Colchester Villa 0 Stanway Villa Reds 5

Tiptree Jobserve Reds 1 Brooklands 6

Stanway Rovers 7 Lawford FC 2

Bergholt Heath 4 Reed Hall Sentinels 2

FC Clacton 3 Cornard Dynamos Reds 0


Under 16’s Essex County Cup Round 4

Bowers & Pitsea Y  Red 4 Stanway Villa  Blue 2

Under 16’s A League

Stanway Villa Yellows 0 Tiptree Jobserve 6

Stanway Villa Reds 4 Frinton & Walton 1

Braintree Youth 0 Cornard Dynamos Blues 4

Elmden Rovers 6 Wivenhoe Tempest 0

Under 16’s B League

Feering Falcons 2 Eight Ash Green 2

Cornard Dynamos Reds 1 Coggeshall Town 5

Little Oakley 4 Halstead Town Blues 0

Colchester Athletic Reds 0 FC Clacton   2

Rowhedge Juniors 3 Holland FC 1

Harwich & Parkeston 1 Halstead Town Reds 2


Under 18’s Colchester Open Cup Round 1

Layer Colts 1 Stanway Rovers 2

Feering Falcons 2 Wivenhoe Tempest Yellows 2 (AET) (3 – 5 After penalties)

Halstead Town Reds 5 Great Bentley Reds 0

Under 18’s A League

Colchester Villa 4 Wivenhoe Tempest Reds 0

Stanway Villa 0 Frinton & Walton 3

Lawford FC 5 Wivenhoe Town  0