Results for Sunday 26th January 2020

Under 12's Essex County Cup

Catholic United Minors North 7 Stanway Villa Reds 0

Under 12's A League

Wivenhoe Tempest Blues 2 Colchester Villa Blues 1

Oyster Youth Blues 1 Coggeshall Town 4

Feering Falcons Blues 1 Little Oakley Blues 0

Stanway Villa Blues 2 Stanway Rovers Blues 2

Spare Cornard Dynamos Blues

Under 12's B League

Holland FC Blues 4 Frinton & Walton Blues 2

Layer Colts 1 Brightlingsea Regents Blues 0

FC Clacton Blues 2 Holland FC Reds 2

Stanway Rovers Yellows 2 Rowhedge Juniors Blues 6

Spare FC Clacton Reds

Under 12's C League

Wivenhoe Tempest Reds 2 Colchester Villa Yellows 0

Reed Hall Sentinels 4 Halstead Town Reds 2

Frinton & Walton Reds 7 Long Melford Colts 0

Wivenhoe Town 0 Lawford FC 7

Spare Halstead Town Blues

Under 12's D League

No Games


Under 13’s League Cup Round 2

Cornard Dynamos Blues 1 Braintree Youth 6

Under 13’s A League

Halstead Town Blues 1 Elmden Rovers Blues 2

Harwich & Parkeston 2  Layer Colts 10

Little Oakley 4 Stanway Villa Reds 0

Stanway Villa Blues 4 Great Bentley Blues  2

Under 13’s B League

Long Melford 7 Tiptree Jobserve Reds 0

Eight Ash Green 0 Stanway Rovers Yellows 3

Bergholt Heath 1 Frinton & Walton 5

Wivenhoe Town 0 Colchester Villa Blues 10

FC Clacton Blues 2 Stanway Rovers Reds 7

Under 13’s C League

Colchester Villa Reds 2 Halstead Town Reds 0

Earles Colne 3 Wivenhoe Tempest 8

FC Clacton Yellows 0 Feering Falcons 6

Rowhedge Juniors P Brooklands   P

Great Bentley Reds No Game


Under 14's Essex County Cup

May & Baker Eastbrook Community Youth 2 Colchester Villa Reds 1

Stanway Rovers Youth EJA 0 Boxted Lodgers 1

Under 14's A League

Wivnhoe Tempest Blues 1 Eight Ash Green Blues 3

Stanway Villa Blues 1 FC Clacton Blues 4

Colchester Villa Blues 2 Frinton & Walton 1

Lawford FC Blues 1 Great Bradfords 5

Spare Halstead Town Blues

Under 14's B League

Little Oakley 0 Coggeshall Town Blues 8

Stanway Villa Reds 1 FC Clacton Reds 5

Stanway Rovers 2 Halstead Town Reds 2

Feering Falcons 4 Halstead Town Yellows 1

Holland FC 2 Wivenhoe Town 3

Under 14's C League

Parkeston Welfare 2 Wivenhoe Tempest Reds 1

Stanway Villa Whites 5 Rowhedge Juniors 1

Cornard Dynamos Reds 0 Reed Hall Sentinels 4

Spare Lawford FC Reds

St Edmunds


Under 15's A League

Holland FC P Cornard Dynamos Yellows P

Wivenhoe Tempest 1 Frinton & Walton 7

Tiptree Jobserve Blues P Cornard Dynamos Blues P

Elmden Rovers 0 Stanway Villa Blues 2

Wivenhoe Town 1 Harwich & Parkeston Blues 1

Coggeshall Town P Kirby Athletic P

Under 15's B League

FC Clacton 1 Stanway Villa Whites 4

Stanway Rovers 1 Colchester Villa 2

Tiptree Jobserve Reds 1 Lawford FC 1

Brooklands 5 Reed Hall Sentinels 1

Bergholt Heath 5 Alresford Colne Rangers 2

Stanway Villa Reds 2 Halstead Town 0

Spare Cornard Dynamos Reds


Under 16s League Cup ¼ Final

Braintree Youth P Stanway Villa Yellows P

Under 16s A League

Tiptree Jobserve 1 Cornard Dynamos Blues 1

Stanway Villa Reds 3 Wivenhoe Tempest  1

Stanway Villa Blues 2 Frinton & Walton  1

Elmden Rovers  No Game

Under 16s B League

Feering Falcons 1 Holland FC  2

Colchester Athletic Reds 3 Cornard Dynamos Reds  0

Eight Ash Green 0 Little Oakley  6

Rowhedge Juniors P Coggeshall Town P

Halstead Town Blues 2 Harwich & Parkeston 1

Halstead Town Reds P FC Clacton  P


Under 18’s E.C.C. Round 4

Wivenhoe Tempest Yellows 1  Runwell Sports Yellows  4

Under 18’s A League

Stanway Villa 1 fStanway Rovers 2

Colchester Villa 8 Wivenhoe Town 1

Feering Falcons 2 Frinton & Walton 6

Wivenhoe Tempest Reds 1 Layer Colts 3

Halstead Town Reds 1 Lawford FC  3

Great Bentley Reds No Game