Results for Sunday 10th November 2019

Under 12's Essex County Cup

Flyers Youth Hawks 3 Layer Colts Youth 3 (AET 5-3)

Reed Hall Sentinels 2 Link Royals Youth 15

Colchester Villa Blues 2 Bowers & Pitsea Blues 2 (AET 3-2)

Stanway Villa Reds 2 Hutton Youth Claret 2 (AET 4-2)

Brightlingsea Regents Blues 2 Holland FC Blues 2 (AET 2-3)

Gidea Park Rangers Black P Holland FC Reds P

Grays Athletic Youth Whites 6 FC Clacton Blues 0

Stanway Villa Blues P Roneo Colts Youth P

Oyster Youth 1 Essex Minors Falcons 4

Little Oakley Blues 4 Witham Town Youth Whites 0

Wivenhoe Tempest Blues 1 Billericay Town Colts Blues 5

Under 12's League Cup Round 2

Lawford FC 3 Stanway Rovers Blues 4 (re-scheduled fixture)

Rowhedge Juniors Reds 1 Feering Falcons Blues 10 (re-scheduled fixture)

Under 12's A League

Cornard Dynamos Blues 2 Coggeshall Town 1 (re-scheduled fixture)

Under 12's B League

Frinton & Walton Blues 3 Stanway Rovers Yellows 0 (re-scheduled fixture)

Rowhedge Juniors Blues 2 FC Clacton Reds 1 (re-scheduled fixture)

Under 12's C League

Colchester Villa Yellows 2 Halstead Town Blues 4

Wivenhoe Tempest Reds 1 Halstead Town Reds 2

Wivenhoe Town 0 Frinton & Walton Reds 2

Long Melford Colts 1 Cornard Dynamos Reds 7

Under 12's D League

Feering Falcons Reds 5 Colchester Villa Reds 1 (re-scheduled fixture)

Boxted Lodgers 3 Stanway Rovers Reds 4 (re-scheduled fixture)

Great Bentley 1 Little Oakley Reds 0 (re-scheduled fixture)


Under 13’s Essex County Cup Round 2

River Hawks Gos 1 Halstead Town Blue 1 (AET 3-1)

Little Oakley Blue 0 Buckhurst Hill Royals 1

Stanway Rovers Red 1 Concord Rangers Blue 5

Earls Colne 3 Hannakins Farm Blacks 16

Under 13’s A League

Layer Colts 3 Stanway Villa Blues 0

Harwich & Parkeston P Stanway Villa Reds P

Great Bentley Blues 3 Braintree Youth 3

Elmden Rovers  No Game

Under 13’s B League

Cornard Dynamos Blues 1 Colchester Villa Blues 2

Wivenhoe Town 13 Tiptree Jobserve Reds 0

Eight Ash Green 1 FC Clacton Blues 1

Stanway Rovers Yellows 4 Bergholt Heath 1

Frinton & Walton 4 Long Melford 2

Under 13’s C League

Wivenhoe Tempest 5 Feering Falcons 2

Brooklands 1 Colchester Villa Reds 9

FC Clacton Yellows 1 Great Bentley Reds 7

Halstead Town Reds 0 Rowhedge Juniors 3


Under 14's A League

Boxted Lodgers 2 FC Clacton Blues 0

Colchester Villa Blues 2 Eight Ash Green Blues 1

Halstead Town Blues 4 Frinton & Walton 6

Lawford FC Blues 0 Colchester Villa Reds 1

Wivenhoe Tempest Blues 1 Great Bradfords 3

Spare Stanway Villa Blues

Under 14's B League

Feering Falcons 1 Coggeshall Town Blues 8

Holland FC 0 Stanway Villa Reds 4

Little Oakley 3 Halstead Town Yellows 3

FC Clacton Reds 7 Stanway Rovers 3

Halstead Town Reds 3 Wivenhoe Town 0

Under 14's C League

Stanway Villa Whites 1 Cornard Dynamos Reds 1

Wivenhoe Tempest Reds 4 St Edmunds 2

Rowhedge Juniors 3 Parkeston Welfare 1

Reed Hall Sentinels 1 Lawford FC Reds 3


Under 15's Essex County Cup

Hullbridge Sports Youth Blue 1 Stanway Villa Blues 3

Basildon United Youth Lions 3 Holland FC Blues 2

Kirby Athletic Youth Blues 3 Collier Row Youth Black 6

Wivenhoe Town 3 Great Danes Youth Lions 2

Stanway Villa Reds 1 Wivenhoe Tempest Blues 0

Coggeshall Town 1 Senrab Youth Tigers 1 (AET 1-1 / 9-9 on penalties)

Under 15's League Cup Round 2

Stanway Rovers 3 Cornard Dynamos Blues 13 (re-scheduled fixture)

Harwich & Parkeston Blues P Stanway Villa Whites P (re-scheduled fixture)

Under 15's A League

Tiptree Jobserve Blues 2 Frinton & Walton 2

Elmden Rovers 3 Cornard Dynamos Yellows 1

Under 15's B League

Colchester Villa 5 Cornard Dynamos Reds 4

Arlesford Colne Rangers 6 Tiptree Jobserve Reds 3

Halstead Town 10 FC Clacton 0

Brooklands 8 Bergholt Heath 4 (re-scheduled fixture)

Reed Hall Sentinels 2 Lawford FC 1  (re-scheduled fixture)


Under 16’s A League

Wivenhoe Tempest 3 Stanway Villa Yellows 0

Frinton & Walton 1 Stanway Villa Reds 5

Elmden Rovers 4 Braintree Youth 2

Tiptree Jobserve 2 Stanway Villa Blues 4

Cornard Dynamos Blues  No Game

Under 16’s B League

Cornard Dynamos Reds 1 Halstead Town Reds 5

Coggeshall Town 2 Halstead Town Blues 0

Rowhedge Juniors 3 Colchester Athletic Reds 0

FC Clacton 0 Little Oakley 2

Feering Falcons 2 Harwich & Parkeston 0

Eight Ash Green 4 Holland FC  1


U 18’s A League

Stanway Rovers 9 Wivenhoe Town 0

Lawford FC 1 Frinton & Walton 1

Great Bentley Reds 7 Wivenoe Tempest Reds 4

Halstead Town Reds 2 Wivenhoe Tempest Yellows 2

Feering Falcons 10 Stanway Villa 2

Layer Colts 4 Colchester Villa 3