Results for Sunday 17th November 2019

Under 12's League Cup Round 2

Halstead Town Reds 1 Stanway Rovers Yellows 5 (re-scheduled fixture)

Halstead Town Blues 2 Stanway Villa Blues 7 (re-scheduled fixture)

Under 12's A League

Cornard Dynamos Blues P Wivenhoe Tempest Blues P

Little Oakley Blues 3 Stanway Rovers Blues 2

Stanway Villa Reds 2 Coggeshall Town 3

Oyster Youth Blues 0 Colchester Villa Blues 3

Spare Feering Falcons Blues

Under 12's B League

Brightlingsea Regents Blues 1 Frinton & Walton Blues 2

Holland FC Blues 8 Layer Colts 2

Holland FC Reds 2 Rowhedge Juniors Blues 2

FC Clacton Reds 0 FC Clacton Blues 3 (re-scheduled fixture)

Under 12's C League

Cornard Dynamos Reds P Wivenhoe Town P

Wivenhoe Tempest Reds 1 Reed Hall Sentinels 2

Lawford FC 3 Frinton & Walton Reds 0

Long Melford Colts 2 Colchester Villa Yellows 16 (re-scheduled fixture)

Under 12's D League

Little Oakley Reds 1 Boxted Lodgers 5

Great Bentley P Rowhedge Juniors Reds P

Feering Falcons Reds 2 Stanway Rovers Reds 5

Spare Colchester Villa Reds


Under 13’s League Cup Round 1

Elmden Rovers Blues 2 Braintree Town 2  (AET 2 – 5)

Cornard Dynamos Blues 4 Stanway Rovers Yellows 1

Bergholt Heath 0 Stanway Villa Blues 16

Tiptree Jobserve Reds 0 Layer Colts 16

Under 13’s League Cup Round 2

Long Melford 2 Harwich & Parkeston 2 (AET 3 – 2)

Wivenhoe Tempest 2 Great Bentley Blues 5

Stanway Rovers Reds 1 Little Oakley 6

Stanway Villa Reds 2 Colchester Villa Blues (AET 2 – 2) (Penalties 9 – 8)

Under 13’s A League

Halstead Town Blues No Game

Under 13’s B League

Frinton & Walton 4 Wivenhoe Town 0

FC Clacton Blues 3 Eight Ash Green 7

Under 13’s C League

Earls Colne 3 Colchester Villa Reds 7

Rowhedge Juniors 4 FC Clacton Yellows 0

Great Bentley Reds 0 Feering Falcons 8

Brooklands 0 Halstead Town Reds 13


Under 14's Essex County Cup

Academy Soccer Youth Green 5 Great Bradfords 3

Canvey Island Youth Yellows 1 Lawford FC Blues 1 (AET 1-1) (Penalties 4-5)

Colchester Villa Reds 3 Colchester Villa Blues 3 (AET 4-3)

Boxted Lodgers 5 Shield Academy Youth White 0

Reed Hall Sentinels 2 Chafford Hundred Youth 6

South Woodham Ferrers Eagles 0 Wivenhoe Town 3

Under 14's League Cup Round 2

Coggeshall Town Blues 3 Holland FC 0 (re-scheduled fixture)

Under 14's A League

Eight Ash Green Blues 1 Halstead Town Blues 1

Frinton & Walton 0 Wivenhoe Tempest Blues 5

FC Clacton Blues 5 Stanway Villa Blues 0 (re-scheduled fixture)

Under 14's B League

Wivenhoe Town P Halstead Town Yellows P

Feering Falcons 2 Halsead Town Reds 0 (re-scheduled fixture)

FC Clacton Reds 3 Little Oakley 0 (re-scheduled fixture)

Stanway Rovers 3 Stanway Villa Reds 1 (re-scheduled fixture)

Under 14's C League

Parkeston Welfare P Wivenhoe Tempest Reds P

St Edmunds 12 Rowhedge Juniors 1

Stanway Villa Whites 1 Lawford FC Reds 4

Spare Cornard Dynamos Reds


Under 15's League Cup Round 2

Kirby Athletic 0 Holland FC 8  (re-scheduled fixture)

Stanway Villa Blues 2 Frinton & Walton 0 (re-scheduled fixture)

FC Clacton 1 Wivenhoe Town 4 (re-scheduled fixture)

Under 15's A League

Harwich & Parkeston Blues P Coggeshall Town P

Cornard Dynamos Yellows 7 Wivenhoe Tempest 3

Cornard Dynamos Blues P Elmden Rovers P

Spare Tiptree Jobserve Blues

Under 15's B League

Reed Hall Sentinels 6 Stanway Villa Whites 0

Lawford FC 9 Colchester Villa 2

Brooklands 1 Halstead Town 3

Tiptree Jobserve Reds 0 Stanway Villa Reds 6

Cornard Dynamos Reds P  Alresford Colne Rangers P

Stanway Rovers 5 Bergholt Heath 8 (re-scheduled fixture)


Under 16’s League Cup Round 2

Little Oakley 1 Stanway Villa Yellows 3

Under 16’s League Cup Quarter Finals

Tiptree Jobserve 4 Eight Ash Green 1

Elmden Rovers 1 Stanway Villa Blues 4

Coggeshall Town 0 Wivenhoe Tempest 5

Under 16’s A League

Stanway Villa Reds 1 Cornard Dynamos Blues 4

Braintree Town 4 Frinton & Walton 1

Under 16’s B League

Holland FC 7 Cornard Dynamos Reds 0

Halstead Town Blues 2 Feering Falcons 0

Halstead Town Reds P FC Clacton P

Harwich & Parkeston P Rowhedge Juniors P

Colchester Athletic Reds No Game


Under 18’s Essex County Cup Round 2

Layer Colts 0 Harold Wood Cougars 3

Wivenhoe Tempest  Yellow P Essex Minors Falcons P

Under 18’s A League

Stanway Rovers 5 Frinton & Walton 2

Wivenhoe Town 0 Lawford FC 4

Wivenhoe Tempest Reds 1 Feering Falcons 6

Colchester Villa 9 Great Bentley Reds 3

Stanway Villa 2 Halstead Town Reds 3