Results for Sunday 24th November 2019

Under 12's League Cup Round 3

Rowhedge Juniors Blues 2 FC Clacton Reds 1

Cornard Dynamos Blues 13 Feering Falcons Blues 1

Coggeshall Town 9 Stanway Rovers Reds 0

Under 12's A League

Stanway Rovers Blues 1 Wivenhoe Tempest Blues 7

Colchester Villa Blues 2 Stanway Villa Reds 0

Stanway Villa Blues 4 Oyster Youth Blues 2

Spare Little Oakley Blues

Under 12's B League

FC Clacton Blues 0 Frinton & Walton Blues 1

Stanway Rovers Yellows 4 Brightlingsea Regents Blues 0

Layer Colts 2 Holland FC Reds 1

Under 12's C League

Colchester Villa Yellows 3 Cornard Dynamos Reds 3

Halstead Town Reds P Wivenhoe Town P

Frinton & Walton Reds 4 Reed Hall Sentinels 9

Wivenhoe Tempest Reds P Long Melford Colts P

Lawford FC 3 Halstead Town Blues 0

Under 12's D League

Rowhedge Juniors Reds 0 Boxted Lodgers 2

Great Bentley 6 Feering Falcons Reds 3

Little Oakley Reds 9 Colchester Villa Reds 1


Under 13’s A League

Elmden Rovers Blues 1 Stanway Villa Blues 0

Halstead Town Blues P Stanway Villa Reds P

Little Oakley 10 Harwich & Parkeston 0

Braintree Youth 3 Layer Colts 3

Great Bentley Blues  No Game

Under 13’s B League

Cornard Dynamos Blues 8 Tiptree Jobserve Reds 0

Eight Ash Green 2 Colchester Villa Blues 3

Bergholt Heath 7 FC Clacton Blues 2

Stanway Rovers Reds 0 Stanway Rovers Yellows 4

Long Melford 1 Frinton & Walton 2

Wivenhoe Town  Spare

Under 13’s C League

FC Clacton Yellows 0 Colchester Villa Reds 2

Rowhedge Juniors 4 Earls Colne 1

Great Bentley Reds 13 Brooklands 0

Halstead Town Reds P Wivenhoe Tempest P

Feering Falcons  Spare


Under 14's Essex County Cup

Upminster Park Rovers Severn 9 Wivenhoe Town 1

Under 14's League Cup Round 2

Colchester Villa Blues 9 Stanway Rovers 1

Boxted Lodgers 3 Eight Ash Green Blues 0

Under 14's League Cup Quarter Finals

Lawford FC Blues 1 Halstead Town Blues 2

Under 14's A League

Wivenhoe Tempest Blues P FC Clacton Blues P

Great Bradfords 2 Colchester Villa Reds 1

Frinton & Walton 5 Stanway Villa Blues 0

Under 14's B League

Little Oakley 1 Feering Falcons 2

Halstead Town Yellows 3 Holland FC 1

Halstead Town Reds 1 Coggeshall Town Blues 5

FC Clacton Reds 1 Stanway Villa Reds 4

Under 14's C League

Lawford FC Reds 4 Cornard Dynamos Reds 2

Rowhedge Juniors 0 Wivenhoe Tempest Reds 5

Parkeston Welfare 3 St Edmunds 6

Reed Hall Sentinels 5 Stanway Villa Whites 1


Under 15's Essex County Cup

Senrab Tigers 0 Coggeshall Town 2

Under 15's League Cup Round 3

Cornard Dynamos Blues 9 Brooklands 1

Under 15's A League

Harwich & Parkeston Blues 1 Frinton & Walton 3

Tiptree Jobserve Blues 5 Elmden Rovers 0

Wivenhoe Tempest P Wivenhoe Town P

Cornard Dynamos Yellows 0 Kirby Athletic 2

Holland FC 1 Stanway Villa Blues 4

Under 15's B League

Stanway Rovers P FC Clacton P

Colchester Villa 6 Reed Hall Sentinels 3

Halstead Town P Tiptree Jobserve Reds P

Stanway Villa Reds 14 Cornard Dynamos Reds 0

Alresford Colne Rangers 1 Lawford FC 6

Bergholt Heath 5 Stanway Villa Whites 1


Under 16’s E.C.C. Round 3

Aveley Youth  EJA 3 Elmden Rovers 0

Stanway Villa  Blue 9 Wickford Town Youth  Green 3

Under 16’s A League

Stanway Villa Reds 5 Braintree Youth 1

Frinton & Walton 3 Tiptree Jobserve 2

Cornard Dynamos Blues 2 Wivenhoe Tempest 1

Stanway Villa Yellows  Spare

Under 16’s B League

Eight Ash Green 1 FC Clacton 0 [Revised Fixture]

Colchester Athletic Reds 1 Harwich & Parkeston 2

Cornard Dynamos Reds 3 Holland FC 4

Rowhedge Juniors 1 Halstead Town Blues 0

Feering Falcons 2 Little Oakley 5

Coggeshall Town 6 Halstead Town Reds 4


Under 18’s E.C.C. Round 2

Colchester Villa  0 Runwell Sports 2

Under 18’s League Cup Quarter Final

Wivenhoe Town P Wivenhoe Tempest Yellows P

Layer Colts 0 Halstead Town Reds 4

Wivenhoe Tempest Reds P Lawford FC P

Stanway Villa 1 Stanway Rovers 4

Under 18’s A League

Great Bentley Reds 3 Frinton & Walton 4

Feering Falcons  No Game