Results for Sunday 20th October 2019

Under 12's Essex County Cup

Hutton Youth Whites 1 Wivenhoe Tempest Blues 10

Under 12's A League

Stanway Villa Blues 4 Cornard Dynamos Blues 2

Coggeshall Town 1 Little Oakley Blues 2

Stanway Villa Reds 1 Oyster Youth Blues 2

Stanway Rovers Blues 3 Feering Falcons Blues 2

Under 12's B League

Rowhedge Juniors Blues 7 Frinton & Walton Blues 3

FC Clacton Reds 2 Brightlingsea Regents Blues 3

Layer Colts 1 Stanway Rovers Yellows 0

Holland FC Blues 5 Holland FC Reds 2

Spare FC Clacton Blues

Under 12's C League

Frinton & Walton Reds 2 Colchester Villa Yellows 4

Long Melford Colts 0 Halstead Town Reds 9

Reed Hall Sentinels 2 Cornard Dynamos Reds 4

Wivenhoe Tempest Reds 4 Lawford FC 6

Wivenhoe Town 2 Halstead Town Blues 8

Under 12's D League

Stanway Rovers Reds 2 Boxted Lodgers 2

Colchester Villa Reds 0 Great Bentley 3

Rowhedge Juniors Reds 4 Feering Falcons Reds 1

Spare Little Oakley Reds


Under 13’s A League

Great Bentley Blues 1 Stanway Villa Reds 13

Braintree Youth 4 Harwich & Parkeston 4

Stanway Villa Blues 2 Little Oakley 4

Elmden Rovers Blues 8 Layer Colts 1

Halstead Town Blues  Spare

Under 13’s B League

Cornard Dynamos Blues 2 Stanway Rovers Yellows 2

Stanway Rovers Reds 8 Tiptree Jobserve Reds 0

Eight Ash Green 1 Frinton & Walton 1

Long Melford 2 Colchester Villa Blues 3

Wivenhoe Town 10 FC Clacton Blues 3

Bergholt Heath  Spare

Under 13’s C League

Great Bentley Reds 9 Colchester Villa Reds 2

Halstead Town Reds 2 Earls Colne 3

Feering Falcons 1 Rowhedge Juniors 7

Brooklands 0 Wivenhoe Tempest 24

FC Clacton Yellows  Spare


Under 14's Essex County Cup

Woodham Radars Youth 2 Holland FC Blues 2 (AET 2-2) (Penalties 5-4)

Takeley Youth 13 Rowhedge Juniors Blues 1

Wivenhoe Town P  Langley Colts Trojans P

Stanway Villa Reds 2 Hutton Youth Reds 4

Boxted Lodgers 6 Coggeshall Town Blues 0

Colchester Villa Reds 10 Hutton Youth Blues 0

Langley Colts Stallions 1 Great Bradfords 14

Blackmore Youth Blues 0 Lawford FC Blues 4

Under 14's A League

Eight Ash Green Blues 1 FC Clacton Blues 3

Wivenhoe Tempest Blues 3 Halstead Town 4

Stanway Villa Blues 2 Frinton & Walton 3

Under 14's B League

Halstead Town Yellows 10 Feering Falcon 2

Halstead Town Reds 2 Stanway Rovers 2

Little Oakley 0 FC Clacton Reds 5

Under 14's C League

Cornard Dynamos Reds 1 Parkeston Welfare 4

Lawford FC Reds 2 St Edmunds 8

Wivenhoe Tempest Reds 6 Stanway Villa Whites 2

Stanway Villa Whites 1 St Edmunds 8 (19/10/19)

 


 

Under 15's Essex County Cup

Wivenhoe Town 12 Heybridge Swifts Youth Hawks 0

FC Clacton 2 Risden Youth Colts 3

Colebrook Royals Blues 6 Stanway Rovers 1

Under 15's A League

Cornard Dynamos Yellows 2 Holland FC 12

Frinton & Walton 5 Wivenhoe Tempest 0

Cornard Dynamos Blues 2 Tiptree Jobserve Blues 2

Stanway Villa Blues 2 Elmden Rovers 1

Kirby Athletic 3 Coggeshall Town 5

Under 15's B League

Brooklands 12 Stanway Villa Whites 0

Tiptree Jobserve Reds 1 Reed Hall Sentinels 4

Bergholt Heath 0 Stanway Villa Reds 5

Cornard Dynamos Reds 2 Lawford FC 13

Alresford Colne Rangers 4 Colchester Villa 2

Spare Halstead Town


Under 16’s Essex County Cup Round 1

Braintree Youth Blues 4 Galleywood Youth Kestrels 0

Under 16’s Essex County Cup Round 2

Stanway Villa Blue  5 Tiptree Jobserve 1

Galleywood Hawks 1 Elmden Rovers 3

Under 16’s A League

Cornard Dynamos Blues 3 Stanway Villa Reds 2

Frinton & Walton A Wivenhoe Tempest A

Stanway Villa Yellows No Game

Under 16’s B League

Halstead Town Blues 3 Eight Ash Green 2

FC Clacton 1 Halstead Town Reds 10 [Revised Fixture]

Little Oakley 3 Holland FC 2

Harwich & Parkeston 5 Cornard Dynamos Reds 1

Feering Falcons 1 Coggeshall Town 3 [Revised Fixture]

Colchester Athletic 3 Rowhedge Juniors 4 [Revised Fixture]


Under 18’s League Cup Round 1

Wivenhoe Tempest Yellows 6 Frinton & Walton 0

Layer Colts 2 Colchester Villa 0

Great Bentley Reds 1 Lawford FC 8

Feering Falcons 3 Stanway Rovers 5

Under 18’s A League

Wivenhoe Tempest Reds 1 Wivenhoe Town 4

Halstead Town Reds 2 Stanway Villa 1