Results for Sunday 27th October 2019

Under 12's League Cup Round 1

Feering Falcons Blues 3 Frinton & Walton Blues 2

Wivenhoe Tempest Reds 3 Lawford FC 3 (AET 3-4)

Little Oakley Blues P Frinton & Walton Reds P

Boxted Lodgers 1 Stanway Villa Blues 12

Under 12's League Cup Round 2

Oyster Youth Blues 7 Colchester Villa Yellows 1

Holland FC Blues 2 Cornard Dynamos Blues 13

Layer Colts 0 Colchester Villa Blues 3

Holland FC Reds P Long Melford Colts P

Wivenhoe Tempest Blues P Wivenhoe Town P

Cornard Dynamos Reds P Harwich & Parkeston P

FC Clacton Blues 5 Feering Falcons Reds 0

Little Oakley Reds 1 FC Clacton Reds 5

Halstead Town Reds P Stanway Rovers Yellows P

Stanway Rovers Reds 5 Great Bentley 0

Brightlingsea Regents Blues 1 Coggeshall Town 6

Under 12's A League

Stanway Rovers Blues 4 Stanway Villa Reds 1

Under 12's B League

Spare Rowhedge Juniors Blues

Under 12's C League

Reed Hall Sentinels 2 Halstead Town Blues 6

Under 12's D League

Colchester Villa Reds 2 Rowhedge Juniors Reds 14


Under 13’s A League

Stanway Villa Reds 2 Elmden Rovers Blues 4

Harwich & Parkeston 1 Stanway Villa Blues 9

Braintree Youth 5 Great Bentley Blues 4

Layer Colts 5 Halstead Town Blues 1

Little Oakley  No Game

Under 13’s B League

Cornard Dynamos Blues 2 Bergholt Heath 2

Tiptree Jobserve Reds P FC Clacton Blues P

Long Melford 1 Eight Ash Green 2

Frinton & Walton 2 Colchester Villa Blues 2

Wivenhoe Town 1 Stanway Rovers Reds 7

Stanway Rovers Yellows  No Game

Under 13’s C League

Colchester Villa Reds P Brooklands P

Earls Colne 2 Feering Falcons 4

Halstead Town P Great Bentley Reds P

Wivenhoe Tempest 10 FC Clacton Yellows 1

Rowhedge Juniors  No Game


Under 14's Essex County Cup

Colchester Villa Blues 6 Chigwell Youth Tornados 0

Under 14's A League

Boxted Lodgers 1 Lawford FC Blues 1

Eight Ash Green Blues P Frinton & Walton P

Stanway Villa Blues 3 Halstead Town Blues 4

Great Bradfords 4 FC Clacton Blues 4

Colchester Villa Reds 3 Wivenhoe Tempest Blues 1

Under 14's B League

Feering Falcons 3 Holland FC 0

Stanway Villa Reds 1 Halstead Town Reds 0

FC Clacton Reds 2 Halstead Town Yellows 1

Wivenhoe Town 1 Little Oakley 0

Stanway Rovers 1 Coggeshall Town Blues 4

Under 14's C League

Wivenhoe Tempest Reds 3 Cornard Dynamos Reds 1

Rowhedge Juniors P Lawford FC Reds P

Reed Hall Sentinels 3 Parkeston Welfare 2


Under 15's League Cup Round 1

Cornard Dynamos Reds 1 Stanway Villa Whites 6

Kirby Athletic 5 Coggeshall Town 2

Tiptree Jobserve Reds 3 Stanway Rovers 5

Frinton & Walton 7 Bergholt Heath 0

Halstead Town P Lawford FC P

Elmden Rovers 2 Holland FC 8

Wivenhoe Town 5 Reed Hall Sentinels 1

Colchester Villa P Cornard Dynamos Yellows P

Under 15's League Cup Round 2

Wivenhoe Tempest P Tiptree Jobserve Blues P

Alresford Colne Rangers 2 Brooklands 3

Under 15's A League

Stanway Villa Blues 2 Harwich & Parkeston Blues 1

Spare Cornard Dynamos Blues

Under 15's B League

Stanway Villa Reds 5 FC Clacton 0


Under 16’s Essex County Cup Round 2

Braintree Town 0 Bowers & Pitsea 3

Under 16’s A League

Tiptree Jobserve P Frinton & Walton P

Stanway Villa Reds 2 Stanway Villa Yellows 0

Cornard Dynamos Blues 4 Stanway Villa Blues 4

Wivenhoe Tempest 3 Elmden Rovers 5

Under 16’s B League

Eight Ash Green P Little Oakley P

Cornard Dynamos Reds 2 Halstead Town Blues 4

Coggeshall Town P Colchester Athletic Reds P

Feering Falcons 0 Rowhedge Juniors 1

Holland FC 1 Halstead Town Reds 4

FC Clacton 2 Harwich & Parkeston 1


Under 18’s A League

Stanway Rovers 7 Colchester Villa 5

Lawford FC 9 Wivenhoe Tempest Reds 0

Great Bentley Reds 1 Wivenhoe Tempest Yellows 2

Feering Falcons 1 Halstead Town Reds 4

Layer Colts 8 Frinton & Walton 1

Stanway Villa 1 Wivenhoe Town 4