Results for Sunday 6th October 2019

Under 12's Essex County Cup

Wivenhoe Tempest Blues P Hutton Youth Whites P

Under 12's League Cup Round 1

Feering Falcons Blues P Frinton & Walton Blues P

Colchester Villa Reds 0 Holland FC Blues 15

Wivenhoe Tempest Reds P Lawford FC P

Little Oakley Blues P Frinton & Walton Reds P

Oyster Youth Blues 15 Reed Hall Sentinels 2

Boxted Lodgers P Stanway Villa Blues P

Under 12's A League

Cornard Dynamos Blues P Stanway Villa Reds P

Colchester Villa Blues 4 Stanway Rovers Blues 2

Under 12's B League

Layer Colts P Holland FC Reds P

Rowhedge Juniors Blues P FC Clacton Blues P

Stanway Rovers Yellows P FC Clacton Reds P

Spare Brightlingsea Regents Blues

Under 12's C League

Halstead Town Blues P Colchester Villa Yellows P

Halstead Town Reds P Wivenhoe Town P (re-scheduled fixture)

Long Melford Colts P Cornard Dynamos Reds P (re-scheduled fixture)

Under 12's D League

Stanway Rovers Reds P Rowhedge Juniors Reds P

Great Bentley P Feering Falcons Reds P (re-scheduled fixture)

Spare Little Oakley Reds


Under 13’s Essex County Cup Round 1

Chelmsford City Youth  Clarets 4 Stanway Rovers  Red 4  (5–5 A.E.T) (2–4 Penalties)

Braintree Youth  P Hutton Y  Blue P

Bergholt Heath Youth  P Brentwood Youth AFC Lions P

Dunmow United Y Panthers  0  Halstead Town Youth  Blue 10

Frontiers Youth Pumas 6 Stanway Rovers Youth Yellow 0

Little Oakley Youth  Blue P  Stanway Villa  Blue P

Tiptree Jobserve  Blue P Layer Colts P

Earls Colne   H – W  Great Danes  Pumas

Under 13’s A League

Harwich & Parkeston P Great Bentley Blues P

Elmden Rovers Blues P Stanway Villa Reds P

Under 13’s B League

Cornard Dynamos Blues P Eight Ash Green P

FC Clacton Blues P Frinton & Walton P

Long Melford P Wivenhoe Town P

Tiptree Jobserve P Colchester Villa Blues P

Under 13’s C League

Great Bentley Reds P FC Clacton Yellows P

Rowhedge Juniors P Halstead Town Reds P

Colchester Villa Reds P Wivenhoe Tempest P

Brooklands 0 Feering Falcons 18


Under 14's Essex County Cup Preliminary Round

Great Notley Youth Panthers 5 FC Clacton Blues 3

Stanway Rovers Blues 2 Hutton Youth Reds 5

Coggeshall Town Blues P Galleywood Youth Eagles P

Wivenhoe Town P Langley Colts Youth Trojans P

Hutton Youth Whites P Stanway Villa Blues P

Colchester Villa Reds P Ongar Youth Blues P

Baddow Spartak Youth Pumas P Colchester Villa Blues P

Under 14's A League

Boxted Lodgers P Halstead Town Blues P

Lawford FC Blues P Wivenhoe Tempest Blues P

Frinton & Walton P Great Bradfords P (re-scheduled fixture)

Under 14's B League

Stanway Villa Reds 2 Holland FC 0

Halstead Town Yellows P Little Oakley P

Feering Falcons P Halstead Town Reds P (re-scheduled fixture)

Spare FC Clacton Reds

Under 14's C League

Cornard Dynamos Reds P Lawford FC Reds P

Wivenhoe Tempest Reds P Rowhedge Juniors P

St Edmunds 7 Parkeston Welfare 1

Stanway Villa Whites 5 Reed Hall Sentinels 3


Under 15's League Cup Round 1

Cornard Dynamos Reds P Stanway Villa Whites P

Kirby Athletic P Coggeshall Town P

Stanway Villa Reds 1 Stanway Villa Blues 3

Tiptree Jobserve Reds P Stanway Rovers P

Frinton & Walton P Bergholt Heath P

Halstead Town P Lawford FC P

Elmden Rovers P Holland FC P

Wivenhoe Town P Reed Hall Sentinels P

Colchester Villa P Cornard Dynamos Yellows P

Under 15's A League

Tiptree Jobserve Blues P Harwich & Parkeston Blues P (re-scheduled fixture)

Wivenhoe Tempest P Cornard Dynamos Blues P (re-scheduled fixture)

Under 15's B League

Arlesford Colne Rangers 4 Brooklands 4 (re-scheduled fixture)

Spare FC Clacton


Under 16’s Essex County Cup Round 1

Braintree Youth Blues P Galleywood Youth  Kestrels P

Colchester Athletic  Reds P Tiptree Jobserve U16 P

South Woodham Ferrers United Viper 4 Coggeshall Town 0

Old Chelmsfordians Youth Lions P  Rowhedge Junior  P

Springfield Y Red P Elmden Rovers P

Ongar Juniors White 2 Stanway Villa  Blue 5

Under 16’s A League

Stanway Villa Yellows 5 Wivenhoe Tempest 6

Stanway Villa Reds P Frinton & Walton P

Cornard Dynamos Blues Spare

Under 16’s B League

Cornard Dynamos Reds P Eight Ash Green P

Little Oakley P Halstead Town Reds P

Feering Falcons P FC Clacton P

Harwich & Parkeston P Holland FC P

Halstead Town Blue Spare


Under 18’s League Cup Round 1

Wivenhoe Tempest Yellows P Frinton & Walton P

Layer Colts P Colchester Villa P

Great Bentley Reds P Lawford FC P

Feering Falcons P Stanway Rovers P

Wivenhoe Town  Bye

Under 18’s A League

Wivenhoe Tempest Reds P Wivenhoe Town P