Results for Sunday 29th September 2019

Under 12's Essex County Cup Preliminary Round

Rowhedge Juniors Reds 0  Oyster Youth Blues 10

Wivenhoe Tempest Youth Blues 2 Stones Athletic Youth Reds 1

Under 12's A League

Stanway Villa Reds 2 Stanway Rovers Blues 2

Colchester Villa Blues 3 Little Oakley Blues 0

Stanway Villa Blues 4 Coggeshall Town 2

Cornard Dynamos Blues 2 Feering Falcons Blues 1

Under 12's B League

Holland FC Reds 2 Frinton & Walton Blues 5

Holland FC Blues 0 FC Clacton Blues 1

Rowhedge Juniors Blues 3 Stanway Rovers Yellows 2

FC Clacton Reds 0 Layer Colts 1

Spare Brightlingsea Regents Blues

Under 12's C League

Lawford FC 4 Colchester Villa Yellows 4

Wivenhoe Tempest Reds 3 Wivenhoe Town 4

Frinton & Walton Reds 1 Cornard Dynamos Reds 7

Long Melford Colts 0 Reed Hall Sentinels 8

Halstead Town Reds 2 Halstead Town Blues 7

Under 12's D League

Feering Falcons Reds 4 Boxted Lodgers 8

Stanway Rovers Reds 4 Great Bentley 1

Colchester Villa Reds 4 Little Oakley Reds 9

Spare Little Oakley Reds


Under 13’s A League

Layer Colts 3 Stanway Villa Reds 4

Elmden Rovers Blues 8 Halstead Town Blues 1

Great Bentley Blues 0 Little Oakley 8

Braintree Youth 0 Stanway Villa Blues 2

Harwich & Parkeston  Spare

Under 13’s B League

Wivenhoe Town 1 Cornard Dynamos Blues 8

Eight Ash Green 1 Bergholt Heath 1

Colchester Villa Blues 18 FC Clacton Blues 2

Stanway Rovers Reds 6 Long Melford 1

Stanway Rovers Yellows 0 Frinton & Walton 1

Tiptree Jobserve Spare

Under 13’s C League

Wivenhoe Tempest  9 Colchester Villa Reds 2

Brooklands 0 FC Clacton Yellows 17

Great Bentley Reds 2 Rowhedge Juniors 3

Halstead Town Reds 2 Feering Falcons 7

Earles Colne Spare


Under 14's A League

Colchester Villa Blues 2 Boxted Lodgers 3

Halstead Town Blues 1 Lawford FC Blues 6

FC Clacton Blues 4 Frinton & Walton 2

Wivenhoe Tempest Blues 3 Stanway Villa Blues 2

Colchester Villa Reds 2 Great Bradfords 4

Spare Eight Ash Green Blues

Under 14's B League

Wivenhoe Town 6 Feering Falcons 4

Holland FC 3 Little Oakley 2

Halstead Town Yellows 1 Stanway Rovers 1

FC Clacton Reds 2 Halstead Town Reds 1

Stanway Villa Reds 0 Coggeshall Town Blues 3

Under 14's C League

Wivenhoe Tempest Reds 4 Parkeston Welfare 3

Rowhedge Juniors 1 St Edmunds 8

Lawford FC Reds 3 Stanway Villa Whites 0

Reed Hall Sentinels 3 Cornard Dynamos Reds 2


Under 15's Essex County Cup

Kirby Athletic 14 Stanway Villa Whites 2

Stanway Villa Reds 3 Springfield Youth Reds 2

Tiptree Jobserve Blues 9 Ongar Juniors Youth 0

Under 15's A League

Holland FC 11 Wivenhoe Town 0

Elmden Rovers 4 Wivenhoe Tempest 0

Cornard Dynamos Blues 7 Cornard Dynamos Yellows 3

Frinton & Walton 6 Harwich & Parkeston Blues 3

Stanway Villa Blues 3 Coggeshall Town 0

Under 15's B League

Brooklands 5 Tiptree Jobserve Reds 1

Lawford FC 3 Stanway Rovers 3

Reed Hall Sentinels 1 Bergholt Heath 3

Cornard Dynamos Reds 3 FC Clacton 3

Halstead Town 8 Colchester Villa 0

Spare Arlesford Colne Rangers


Under 16’s A League

Wivenhoe Tempest 1 Tiptree Jobserve 7

Frinton & Walton 0 Elmden Rovers 2

Braintree Youth 1 Stanway Villa Blues 4

Cornard Dynamos Blues 4 Stanway Villa Yellows 1

Stanway Villa Reds  Spare

Under 16’s B League

Eight Ash Green 1 Feering Falcons 2

Coggeshall Town 6 Cornard Dynamos Reds 2

Halstead Town Blues v1 Little Oakley 1

Holland FC 5 Rowhedge Juniors 2

Halstead Town Reds 9 Harwich & Parkeston 0

FC Clacton Spare

Colchester Athletic Reds No Game


Under 18’s Essex County Cup Preliminary Round

Wivenhoe Town 2 Lawford FC 1

Rayne Youth  0 Wivenhoe Tempest Yellow 6

Chelmsford City  Whites P Colchester Villa P

Halstead Town Reds 1 Broomfield Youth Fire 3

Herongate Athletic  Amber 0 Layer Colts  5

Stanway Rovers 4 Brentwood Youth AFC Lions 8

Under 18’s A League

Feering Falcons 10 Wivenhoe Tempest Reds 0

Frinton & Walton 4 Stanway Villa 4

Great Bentley Reds  Spare